ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ceny ropy naftowej pod presją obaw gospodarczych i politycznych
24.07.2020r. 10:13

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po zwyżkowej pierwszej połowie bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Z kolei dzisiaj rano nastroje na tym rynku pozostają raczej neutralne, a notowania ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia. Jest duża szansa na neutralne zakończenie całego tygodnia.

Słabość dolara z pewnością pomaga notowaniom ropy naftowej. Spadek wartości USD na ogół jest czynnikiem wspomagającym stronę popytową na szerokim rynku surowcowym. Niemniej, sam ten czynnik nie wystarczy, aby na rynku ropy utrzymała się stabilna zwyżka.

Cieniem na perspektywy dla notowań ropy kładą się problemy gospodarcze i napięcia polityczne. W Stanach Zjednoczonych ożywienie gospodarcze jest wątłe, o czym świadczy chociażby wczorajsza rozczarowująco duża liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym, kraj ten wciąż walczy z drugą falą pandemii, która w USA zbiera ogromne żniwo (w tym tygodniu dzienna liczba zgonów na Covid-19 w USA przekraczała 1000 osób dziennie).

Do tego wszystkiego dochodzą również napięcia polityczne na linii USA-Chiny. Państwo Środka wezwało Amerykanów do zamknięcia swojej placówki dyplomatycznej w Chengdu w odpowiedzi na wcześniejsze wezwanie USA do zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston. Tym samym, konflikt na linii USA-Chiny zyskuje nowy wątek oprócz handlu, kwestii związanych z Hongkongiem czy też Morzem Południowochińskim. Akurat w bieżącym roku na tym konflikcie handel surowcami znacząco nie ucierpiał (przynajmniej na razie), jednak niepewność polityczna i tak wywiera negatywną presję na ceny surowców, w tym ropy naftowej.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE