ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych - wątpliwości po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
25.07.2020r. 08:02

Maciej Szambelańczyk, Łukasz Czekański i Krzysztof Sikorski, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.
Przepisy związane z opodatkowaniem części niebudowlanych elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości budziły kontrowersje wśród inwestorów. Natomiast ich uchylenie z mocą wsteczną spowodowało wystąpienie przez dwie gminy do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskami o dokonanie kontroli konstytucyjności przepisów w zakresie retroaktywności. Mimo wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny 22 lipca 2020 r. wydaje się, że w sprawie mogą pojawiać się pewne wątpliwości.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2020 r. przepis art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw w zakresie, w jakim wprowadził z mocą wsteczną art. 2 pkt 1 i 6 oraz art. 3 pkt 1 tej ustawy, jest niezgodny z zasadą nieretroaktywności prawa, która jest wywodzona z art. 2 Konstytucji RP.

Dla przypomnienia, powyższy, kwestionowany przez Radę Gminy Świecie nad Osą oraz Radę Gminy Kobylnica przepis przywracał poprzednie (tj. obowiązujące do końca 2016 r.) regulacje dotyczące opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości (tj. naliczanie podatku wyłącznie od części budowlanych) z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. W konsekwencji, Trybunał oceniał sam sposób wprowadzenia przepisów zmieniających zasady opodatkowania, a nie same zmienione zasady opodatkowania.

W ocenie Trybunału, wprowadzenie przepisów zmieniających zasady opodatkowania ze skutkiem wstecznym zostało dokonane z naruszeniem fundamentalnej zasady państwa prawa - zasady niedziałania prawa wstecz i tym samym zostało uznane za niezgodne z Konstytucją RP. W efekcie, kwestionowany przepis utraci moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Nie jest natomiast do końca jasne, jaki będzie skutek uchylenia tych przepisów dla gmin. Z jednej strony można twierdzić, że zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych powinny wejść w życie na zasadach analogicznych, jak pozostałe przepisy ustawy zmieniającej, czyli z dniem 14 lipca 2018 r., z drugiej strony pojawiają się opinie, że z uwagi na to, że podatek od nieruchomości jest podatkiem rocznym, zmiany w opodatkowaniu powinny efektywnie obowiązywać dopiero od początku 2019 r.

Omawiany wyrok Trybunału może spowodować pojawienie się wątpliwości po stronie inwestorów, związanych z ewentualnym obowiązkiem ponownego obliczenia podatku od nieruchomości za 2018 r. (lub za połowę 2018 r.) od wartości całej elektrowni wiatrowej, a nie zaś tylko od jej części budowlanych. Wątpliwości te może potęgować fakt, że po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, organy podatkowe będą ciągle miały prawo do skontrolowania prawidłowości rozliczeń podatkowych za 2018 r. (z uwagi na fakt, że okres przedawnienia wynosi 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin zapłaty podatku, rozliczenia za 2018 r. mogą być weryfikowane do końca 2023 r.).

Wydaje się jednak, iż taka konkluzja nie byłaby zasadna, choć mogą na tym tle pojawić się pewne kontrowersje. Nie ulega wątpliwości, że w omawianej sprawie derogacja przepisu niezgodnego z Konstytucją RP nastąpi dopiero w momencie upływu 18 miesięcy od publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw. Kluczowe pytanie sprowadza się jednak do tego, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w omawianej sprawie był jedynie deklaratywny (czyli TK uznaje, iż przepis "od zawsze" był niekonstytucyjny i w efekcie danej normy nigdy w systemie prawa nie było), czy też konstytutywny (czyli, w uproszczeniu, TK mocą wyroku dopiero stwierdza niekonstytucyjność przepisu niejako "na przyszłość). Kwestia ta nie doczekała się jednoznacznego rozstrzygnięcia w orzecznictwie. Wydaje się, iż w orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa pogląd o skuteczności ex tunc (na przyszłość) wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie, niezależnie od sporów na tym tle należy uznać, iż na skuteczność wyroku Trybunału powinna rzutować zasada ochrony praw słusznie nabytych (art. 2 Konstytucji).

W omawianej sprawie przepisy zmniejszające obciążenia podatkowe inwestorów obowiązywały w momencie ich stosowania, a zatem ewentualna ocena, czy podatki uiszczone w danym okresie były odpowiednio obliczone, w naszej opinii, powinna być dokonywana zawsze z perspektywy przepisów obowiązujących w momencie dokonywania płatności podatków (a podatek od nieruchomości jest podatkiem ustalanym rocznie, w deklaracji składanej do 31 stycznia każdego roku, a tylko płatnym w miesięcznych ratach).

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Trybunał Konstytucyjny po wydaniu wyroku, w okresie odroczenia terminu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanej regulacji ustawodawca ma obowiązek doprowadzić do stanu zgodnego z Konstytucją, co w niniejszej sprawie będzie wymagało ustanowienia odpowiednich rozwiązań ustawowych i zrekompensowania gminom strat poniesionych w następstwie wprowadzenia z mocą wsteczną regulacji wpływającej na obniżenie ich dochodów z podatku od elektrowni wiatrowych. Wydaje się zatem, iż adresatem ewentualnych roszczeń gmin mógłby być Skarb Państwa, a nie inwestorzy (właściciele elektrowni wiatrowych), zatem podatek za 2018 r. obliczany od części budowlanych elektrowni wiatrowych powinien pozostać bez zmian.

Ostateczne skutki omawianego wyroku będą mogły być przedstawione dopiero po analizie jego pełnej treści.

Maciej Szambelańczyk, radca prawny, partner współkierujący zespołem prawa energetycznego w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.

Łukasz Czekański, counsel, doradca podatkowy, szef zespołu podatkowego WKB

Krzysztof Sikorski, LL.M., radca prawny, senior associate w zespole prawa energetycznego w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Praw 25.07.2020r. 14:12
Prawnicy mają ciekawą zdolność do dyskutowania nad prostym sprawami przez kilkanaście lat (bodajże od 2002 roku gdy wprowadzono "rewelacyjne" przepisy dotyczące podatku od budowli). Koszt dyskusji to chyba tyle co poziom opodatkowania. I przez tyle lat przepisów nie zmieniono skutecznie chyba dlatego że inaczej prawnicy mieliby mniej roboty. Dodam, że to tylko jedna odsłona problemów z zapisem dotyczy on w praktyce wielu instalacji związanych z budynkiem czy budowlą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE