ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Książka "Klastry energii. Regulacje, teoria i praktyka"
27.07.2020r. 05:44

Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza wydał książkę "Klastry energii. Regulacje, teoria i praktyka" pod redakcją naukową dr Ewy Mataczyńskiej i dr Anny Kucharskiej. Książka podejmuje temat klastrów energii stanowiąc ich kompleksowe opracowanie, ukazujące istniejące regulacje oraz zestawienie tych regulacji z teorią i praktyką.

W książce zaprezentowano problematykę klastrów energii z różnych perspektyw, między innymi przepisów krajowych i unijnych, technicznej - sieciowej i pomiarowej, rynku energii, czy też aktywnego odbiorcy. Celem książki jest obiektywne przedstawienie założeń towarzyszących koncepcji klastrów energii oraz rzetelna analiza istniejących w Polsce warunków i szans ich rozwoju.

Temat klastrów energii dyskutowany jest w różnych środowiskach z odmiennych perspektyw, które zależą od celów poszczególnych interesariuszy biorących udział, w sposób pośredni bądź bezpośredni, w procesie kształtowania, rozwoju oraz promowania tego rodzaju inicjatyw. Książka podejmuje temat klastrów energii stanowiąc ich kompleksowe opracowanie, ukazujące istniejące regulacje oraz zestawienie tych regulacji z teorią i praktyką. Zaprezentowano w niej problematykę klastrów energii z różnych perspektyw, między innymi przepisów krajowych i unijnych, technicznej - sieciowej i pomiarowej, rynku energii, w tym w kontekście relacji z innymi uczestnikami rynku, czy też aktywnego odbiorcy. Celem książki jest obiektywne przedstawienie założeń towarzyszących koncepcji klastrów energii oraz rzetelna analiza istniejących w Polsce warunków i szans ich rozwoju. Ambicją towarzyszącą powstaniu publikacji jest popularyzacja wiedzy oraz usystematyzowanie istniejących pojęć i rozwiązań, jak również wniesienie nowych treści do debaty na temat klastrów energii w Polsce.

W książce zawarto rys historyczny pojęcia "klastra" oraz procesu zmiany zachowań uczestników rynku (w szczególności odbiorców). Przedstawiono regulacje unijne w obszarze wspólnot energetycznych oraz zestawiono z polskim prawodawstwem w zakresie klastrów energii. Charakterystyce zostały poddane także formy prawne tworzenia i działania klastrów w warunkach polskich. Uwzględniono również możliwości uzyskania dofinansowania na działanie i inwestycje dla takich projektów. Spośród instrumentów do zarządzania i doskonalenia tego typu inicjatyw nawiązano do benchmarkingu jako procesu realizowanego zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym klastra. Publikacja podnosi także zagadnienie społecznego wymiaru klastrów energii oraz wyzwań związanych z pobudzaniem społecznej, oddolnej aktywności dla tego rodzaju inicjatyw obywatelskich. Ponadto, w książce opisano wybrane klastry na bazie przeprowadzonego dwukrotnie procesu ich certyfikacji oraz zaprezentowano przykłady funkcjonowania wybranych klastrów energii.

Autorami książki są zarówno naukowcy, jak i praktycy, zajmujący się tematyką sektora energii. Publikacja stanowi zbiór wartościowej wiedzy wynikającej z dogłębnych badań nad poszczególnymi zagadnieniami rynku energii oraz procesów zachodzących w wyniku zmian technologicznych i świadomościowych w wyniku polityki klimatyczno-energetycznej. Jednocześnie w książce zawarto cenne doświadczenia wynikające z praktycznych działań budowy klastrów energii w polskich warunkach prawnych, ekonomicznych i technicznych.

Książka powstała dzięki wsparciu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Książka jest dostępna do pobrania bezpłatnie na stronie wydawcy, Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza: https://www.instytutpe.pl/inne/nowa-publikacja-wydawnictwa-ipe-klastry-energii-regulacje-teoria-praktyka/
Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Dr 27.07.2020r. 07:41
Brawo Ewa !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE