ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Szkodliwy hałas farm wiatrowych
27.07.2020r. 05:01

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Szczegółowe badania hałasu farm wiatrowych przeprowadzone przez zespoły z uniwersytetów Australii i Kanady i opublikowane w renomowanych oraz recenzowanych czasopismach pokazują, że hałas ten jest znacznie większy niż zakładano i sięga odległości ponad 3,5km od farmy wiatrowej. Dlatego należy zastanowić się czy nie zwiększyć obowiązkowego dystansu 10H do 30H.

W Polsce trwa dyskusja nad odległością farm wiatrowych od zabudowań ustalonej obecnie jako dziesięciokrotna wysokości wieży wiatraka tzw. 10H. Przed decyzją o zmianie tej wielkości należałoby przeanalizować badania nad hałasem farm wiatrowych wykonywane przez niezależne instytucje, jak uniwersytety czy agencje ochrony zdrowia rządów (Health Canada) [1] i publikowane w renomowanych i recenzowanych pismach naukowych.

Podkreślam znaczenie uniwersytetów czy agencji rządowych jako miejsc niezależnych badań naukowych oraz recenzowanych, renomowanych pism naukowych jako systemu niezależnej weryfikacji publikowanych badań.

Badania wykonywane w Australii potwierdzają bardzo silne oddziaływania hałasu z farm wiatrowych na środowisko, a w szczególności na mieszkających w sąsiedztwie ludzi. Pokazują one, że nawet w odległości 3,5km od farm wiatrowej przez 22% czasu nocnego, w okresie badań farm, wydawały one silne modulowane dźwięki z rezonansem o częstotliwości 50Hz [2], [3], [4].

Dźwięki te były określane przez badaczy w języku angielskim jako "AUDIBLE THUMPING", co można przetłumaczyć na język polski jako "Wyraźne (głośnie) walenie". Częstotliwość 50Hz mają dźwięki wydawane przez pracujące urządzenia elektroenergetyczne (transformatory, przekładniki) i są bardzo uciążliwe dla ludzi.

(1200x840)

Rys. 1. Wyniki badań nad hałasem farm wiatrowych 1 2.Cytat.

Badania limitów hałasu jakie istnieją w różnych krajach świata wskazują na poziom 40dB jako najczęściej stosowany [2]. Jednak badania kanadyjskiej agencji zdrowia [1] wskazują, że nawet przy tego typu ograniczeniach poziomu hałasu znaczna część populacji odczuwa niepokojące dźwięki. Dodatkowym negatywnym elementem w czasie nocy może być silna modulacja światła powodowana przez obracające się śmigła wiatraka.
Biorąc te badania pod uwagę oraz wiele skarg osób mieszkających w sąsiedztwie farm wiatrowych należałoby zastanowić się nad zmianami legislacyjnymi chroniącymi ludzi przed negatywnym oddziaływaniem farm wiatrowych:
1. Zwiększenie dystansu pomiędzy farmami wiatrowymi a siedzibami ludzi do 3km. Obecnie wieże wiatraków o mocach rzędu 3MW mają około 100m wysokości, to najbardziej zasadna byłaby odległość wynosząca co najmniej 30H.
2. Ograniczeniem pracy wiatraków w godzinach nocnych (22:00 - 6:00), podobnie jak ogranicza się pracę bardzo wielu lotnisk na świecie, aby chronić przed hałasem mieszkających w pobliżu ludzi. Ograniczanie takie jest łatwe w realizacji przez operatorów wiatraków lub w przypadku niestosowania się do regulacji przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

W czasie pandemii praktycznie wszystkie kraje świata ograniczyły gospodarki, aby chronić życie i zdrowie swoich mieszkańców. Mając do wyboru pieniądze ze sprzedaży energii z wiatraków, które przypadną nielicznym i zdrowie wielu ludzi, należy wybrać zdrowie tysięcy ludzi.

Literatura

1. Michaud D.S., Keith S. E., Feder K., Voicescu S.A., "Personal and situational variables associated with wind turbine noise annoyance", Health Canada, Environmental and Radiation Sciences Directorate, Ottawa, Canada, The Journal of the Acoustical Society of America, 139, 2016.
2. Davy J. L., Burgemeister K., Hillman D., "Wind turbine sound limits: Current status and recommendations based mitigating noise annoyance", Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), Melbourne, Australia, Applied Acistics, Elsevier, vol. 140, 2018.
3. Hansen K. L., Nguyen P., Zajamsek B., Catcheside P., Hansen C. L., "Prevalence of wind farm amplitude modulation at long-range residential locations", Flinders University and University of Adelaide, Journal of Sound and Vibration, Elsevier, vol. 445, 2019.
4. Hansen K. L., Nguyen P., Zajamsek B., Catcheside P., Hansen C. L., "Audible thumping from wind farms can travel up to 3,5 km", Flinders University and University of Adelaide, Advances in Engineering, https://advanceseng.com/audible-thumping-from-wind-farms-can-travel-up-to-3-5-km//

Przypisy

1Hansen K. L., Nguyen P., Zajamsek B., Catcheside P., Hansen C. L., "Prevalence of wind farm amplitude modulation at long-range residential locations", Flinders University and University of Adelaide, Journal of Sound and Vibration, Elsevier, vol. 445, 2019
2Hansen K. L., Nguyen P., Zajamsek B., Catcheside P., Hansen C. L., "Audible thumping from wind farms can travel up to 3,5 km", Flinders University and University of Adelaide, Advances in Engineering, https://advanceseng.com/audible-thumping-from-wind-farms-can-travel-up-to-3-5-km/

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: dwk 05.08.2020r. 09:55
cytat:Infradźwięki z elektrowni wiatrowych nie mają wpływu na zdrowie i samopoczucie ludzi mieszkających w ich pobliżu - wykazały kompleksowe badania opublikowane w czerwcu 2020 roku i przygotowane na zlecenie fińskiego rządu.
Badania przeprowadzono wśród mieszkańców miejscowości sąsiadujących z dwoma farmami wiatrowymi Santavuori (17 x 3,3 MW) i Kopsa (3 x 3 MW + 10 x 3,3 MW). Zgłaszali oni symptomy mogące potencjalnie świadczyć o negatywnym oddziaływaniu turbin na zdrowie. W eksperymencie wykazano, że infradźwięki zmierzone i nagrane w otoczeniu tych farm są nie tylko niesłyszalne dla ucha ludzkiego, ale także nie wywołują żadnych skutków fizjologicznych.
Wpływ infradźwięków
Oddziaływania akustyczne elektrowni wiatrowych są traktowane jako jedne z najistotniejszych czynników branych pod uwagę przy badaniu wpływu na środowisko instalacji. Dlatego w praktyce to one decydują o lokalizacji elektrowni. Wiele miejsca w dyskusjach poświęca się przy tym niesłyszalnym przez człowieka infradźwiękom. Zwłaszcza, że niektórzy mieszkańcy okolic farm wiatrowych zgłaszają pewne symptomy zdrowotne, które przypisują wpływowi infradźwięków z tych instalacji. Prowadzone od wielu lat badania - w tym eksperyment na zlecenie fińskiego rządu - nie dają jednak dowodów naukowych na powiązanie owych objawów z potencjalnym wpływem infradźwięków. Badania potwierdziły natomiast, że percepcja oddziaływania farm wiatrowych zależy w dużej mierze od nastawienia, postawy, postrzegania ryzyk, aspektów wizualnych, interesu ekonomicznego czy zaufania do lokalnych władz.
Fiński eksperyment
Ze względu na plany dynamicznego rozwoju zielonej energetyki i mając na uwadze dobro mieszkańców sąsiadujących z wiatrakami, biuro premiera Finlandii zleciło opracowanie na temat oddziaływań infradźwięków z elektrowni wiatrowych. Projekt badawczy miał ocenić, czy mają one szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Badanie obejmowało trzy części: ankietową, pomiarową (całoroczne, ciągłe pomiary na zewnątrz i wewnątrz budynków wraz z ich nagraniem), a także laboratoryjne eksperymenty prowokacyjne. W ramach eksperymentów wykorzystano wybrane nagrania o najwyższych poziomach w paśmie infradźwięków i o najwyraźniejszej modulacji.
W ankietach respondenci kojarzyli szerokie spektrum obserwowanych u siebie objawów zdrowotnych z domniemanym oddziaływaniem infradźwięków, wibracji lub pola elektromagnetycznego z turbin wiatrowych. Tymczasem pomiary wykazały, że poziomy infradźwięków z turbin były podobne do tych występujących zwykle w środowisku miejskim.
Wyniki badania
Jak wykazał eksperyment, ludzie nie odróżniają nagrań z pasmem infradźwiękowym od nagrań go pozbawionych i nie wskazują ich jako bardziej dokuczliwych. Brak takiego wpływu wykazano też w grupie osób zgłaszających wcześniej objawy utożsamiane przez nich z działaniem farmy. Wydaje się więc, że modulacja dźwięku ma więc większe znaczenie dla percepcji hałasu elektrowni wiatrowych.
Podczas eksperymentu obserwowano reakcje fizjologiczne m.in. badano czy infradźwięki z turbin nie aktywizują układu nerwowego np. nie wpływają na funkcje serca i elektryczną reaktywność skóry, które są dobrymi wskaźnikami reakcji kojarzonych ze stresem. Wykazano, że infradźwięki emitowane przez turbiny nie były słyszane ani wyczuwane nawet przez grupy oceniające się jako szczególnie wrażliwe. Zarówno grupa wrażliwa jak i kontrolna nie wykazywały reakcji na działanie infradźwięków. Podważa to hipotezy o możliwych utajonych reakcjach fizjologicznych, które sugerują niektóre źródła.
Szczegółowy opis badań i przyjętej metodologii:
http://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/162329
http://julkaisut.valtioneuvosto.fi/bitstream/handle/10024/162329/VNTEAS_2020_34.pdf?sequence=1&isAllowed=y
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE