ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstała pływająca farma wiatrowa z ogromnymi turbinami
28.07.2020r. 16:08

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, morska farma wiatrowa złożona z trzech ogromnych turbin wiatrowych umieszczonych na pływających fundamentach zyskała w pełni operacyjny status. To jedna z pierwszych tego rodzaju inwestycji, w których turbiny nie są przymocowane fundamentami do morskiego dna.

Morska farma wiatrowa WindFloat została uruchomiona w odległości 20 km od wybrzeża na wysokości portugalskiego miasta Viana do Castelo, na głębokościach wynoszących około 100 metrów, na których bardzo trudne i kosztowne byłoby postawienie tradycyjnych morskich wiatraków przymocowanych do morskiego dna.

Składają się na nią umieszczone na pływających platformach trzy turbiny o jednostkowej mocy 8,4 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry, które dostarczył MHI Vestas i są to największe na świecie elektrownie wiatrowe umieszczone na tego rodzaju konstrukcjach. Dwie platformy zostały zbudowane w stoczni w Setúbal w Portugalii, a trzecia w Avilés i Fene w Hiszpanii.

W dostawę kluczowych komponentów były zaanagażowane ponadto firmy Principle Power, joint-venture Navantia/Windar, A- Silva Matos Group, Bourbon oraz dostawca kabli JDR Cables.

Projekt został zrealizowany przez konsorcjum Windplus z udziałem EDPR (54,4%), Engie (25%), Repsol (19,4%) i Principle Power Inc. (1,2%).

Finansowanie zapewniły m.in. rząd Portugalii, Komisja Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Sprzedaż energii zostanie objęta taryfą gwarantowaną, na której przyznanie - jako pomocy publicznej - już w roku 2015 zgodziła się Komisja Europejska.

Taryfa gwarantowana została zaakceptowana przez Komisję mimo, że już wcześniej EDPR realizujący projekt WindFloat otrzymał na jego rozwój od KE grant w wysokości 30 mln euro w ramach programu NER300.
Koszt projektu wraz z infrastrukturą przesyłową został oszacowany w ubiegłym roku przez EDPR na 115 mln euro. Budowa infrastruktury, którą będzie przesyłana energia, miała kosztować 48 mln euro.

Wcześniej w ramach projektu WindFloat u wybrzeży Portugalii realizowano pilotaż, testując od grudnia 2011 r. pracę pojedynczej turbiny Vestasa o mocy 2 MW. Ten projekt kosztował 20 mln euro.

W trakcie pięcioletnich testów pływająca elektrownia wiatrowa wykazała odporność na wiatr, którego prędkość przekraczała 100 km na godzinę, a także na fale, których wysokość sięgała 17 metrów.

Po uruchomieniu farmy wiatrowej u wybrzeży Portugalii konsorcjum WindFloat ma zrealizować większy projekt pływającej farmy wiatrowej o mocy 50 MW, która ma powstać w przyszłym roku u wybrzeży Szkocji, a w planie jest budowa w 2021 r. podobnej farmy wiatrowej u wybrzeży Francji.

Pierwszą taką farmę wiatrową uruchomił kilka lat temu u wybrzeży Szkocji norweski koncern paliwowy Equinor (ex-Statoil) we współpracy z arabskim funduszem Masdar.

Morska farma wiatrowa Hywind jest zlokalizowana w odległości 25 km od szkockiego miasta Peterhead. Składa się z sześciu turbin Siemens-Gamesa o łącznej mocy 30 MW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tys. szkockich gospodarstw domowych.

Equinor informował o pozytywnych efektach pracy pływających wiatraków, które pracowały bez zarzutów mimo wydarzeń związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak burze czy sztorm Karolina, w czasie którego wiatr wiał z prędkością 160 km/h, a wysokość fal sięgała 8,2 metra.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE