ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Co dalej z popytem na ropę naftową?
29.07.2020r. 10:22

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi kontynuację mało wyrazistych nastrojów z poprzedniego tygodnia. Ceny ropy poruszają się w miarę płasko. Słaby dolar i zapowiadane programy stymulacyjne w największych gospodarkach świata stanowią wsparcie dla cen tego surowca, jednak wizja przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę kładzie się cieniem na potencjał wzrostowy notowań ropy.

Kwestia popytu na ropę naftową stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników determinujących przyszłe trendy dotyczące cen tego surowca. Pierwsze uderzenie koronawirusa w globalną gospodarkę wywołało spadek popytu na ropę na świecie aż o jedną trzecią. Chociaż tak głęboka zniżka jest przejściowa, to nie ulega wątpliwości, że rynek ropy naftowej jeszcze długo nie podniesie się po tym wydarzeniu. Możliwe, że bieżący rok będzie początkiem stałych zmian na rynku ropy.


(1024x683) Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Według licznych prognoz, w 2021 roku nie ma co liczyć na powrót globalnego popytu na ropę do poziomów sprzed pandemii. Ten proces może potrwać nawet kilka lat. IATA szacuje, że dopiero najwcześniej w 2023 roku można oczekiwać powrotu przewozów lotniczych do poziomów z 2019 roku. Także popyt z innych sektorów gospodarki będzie odbudowywał się powoli.

Na razie producentom ropy naftowej daleko jest do optymizmu w kwestii perspektyw dla popytu na ten surowiec. Powrócono wręcz do debat na temat teorii "peak oil", czyli rozważań na temat tego, kiedy nastąpi moment, po którym konsumpcja ropy naftowej zacznie stopniowo spadać. Jak dotychczas, mimo wielu wyzwań, globalne zapotrzebowanie na ropę naftową z roku na rok rosło - niemniej, ten rok może być okresem transformacji wielu biznesów i przyzwyczajeń konsumentów, a to może trwale zmienić rynek ropy naftowej.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE