ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Liderzy opozycji w Szwecji wzywają do wprowadzenia przepisów zezwalających na rozwój energetyki jądrowej
29.07.2020r. 15:02

Dwóch szwedzkich polityków opozycyjnych, którzy kierują swoimi partiami politycznymi, chce wprowadzenia nowych przepisów dotyczących energii jądrowej, które zezwolą na budowę elektrowni nowej generacji w Szwecji.


Ulf Kristersson oraz Nyamko Sabuni, liderzy Partii Umiarkowanych i Partii Liberalnej, napisali w gazecie Dagens Nyheter, że przepisy dotyczące energetyki jądrowej są przestarzałe i potrzebne są duże inwestycje w sieć elektroenergetyczną, jeśli zapewniona ma być produkcja energii elektrycznej w przyszłości.

Liderzy partii powiedzieli, że prawo musi zostać zmienione, aby zbudować kolejną generację elektrowni jądrowych. "Przemysł jądrowy jest na ekscytującym etapie. Istnieją interesujące osiągnięcia, w tym małe reaktory "- napisali.

Chcą zniesienia obecnego zakazu eksploatacji ponad 10 komercyjnych rektorów jądrowych w Szwecji i zezwolenia na budowę nowych reaktorów w lokalizacjach innych niż istniejące obecnie elektrownie jądrowe.

"Kryzys klimatyczny i wyzwania dla produkcji energii w Szwecji można i trzeba pokonać za pomocą nowych technologii" - napisali. "Przedwczesne wyłączanie reaktorów to błąd, który będzie Szwecję drogo kosztować".

Chcą także dyskusji na temat dalszej eksploatacji istniejących reaktorów jądrowych.
Polityka energetyczna uzgodniona w 2016 r. zatwierdziła istniejące rozporządzenie, które mówiło, że nie będzie przymusowego wycofywania istniejących mocy jądrowych ani zakazu nowych mocy jądrowych w istniejących obiektach jądrowych.

Wady i zalety energii jądrowej były częścią długotrwałej debaty w Szwecji.

Szwecja ma obecnie siedem komercyjnych reaktorów energetycznych działających w trzech elektrowniach jądrowych: trzy w Ringhals, trzy w Forsmark i jeden w Oskarshamn. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej flota jądrowa wyprodukowała około 34% energii elektrycznej kraju w 2019 r. W 2018 r., kiedy działało osiem jednostek, udział ten wynosił 40 proc..

Od 1999 roku pięć bloków jądrowych zostało wyłączonych na stałe. Są to Barseback-1 (1999), Barseback-2 (2005), Oskarshamn-2 (2016), Oskarshamn-1 (2017) i Ringhals-2 (2019).

W raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej z kwietnia 2019 r. stwierdzono, że Szwecja powinna ocenić wkład energii jądrowej do 2040 r. oraz wpływ potencjalnych wczesnych zamknięć elektrowni na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE