ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Bułgarii: budowa Bałkańskiego Potoku postępuje
29.07.2020r. 15:48

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę, że budowa gazociągu Bałkański Potok (czyli lądowego przedłużenia Tureckiego Potoku) postępuje i projekt będzie zrealizowany zgodnie z przewidywaniami.

Premier odwiedził rejon prac we wschodniej części kraju. "Na całej trasie gazociągu prowadzone są aktywnie prace" - powiedział, cytowany przez rządową służbę prasową. "Bułgaria niedługo będzie miała możliwość otrzymywania azerbejdżańskiego, amerykańskiego, katarskiego, izraelskiego i wszelkiego innego gazu ziemnego" - dodał, mając na uwadze nie tylko Bałkański Potok, lecz także powstający interkonektor z Grecją.

Dyrektor operatora przesyłowego Bułgartransgaz Władimir Malinow poinformował, że zostało już ułożonych i zespawanych 423,31 km rur z ogólnej długości 462,7 km.

"Bałkański Potok jest priorytetem bułgarskiego rządu. Jego realizacja ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego z różnych źródeł, wzrost konkurencji i przejrzystości na rynku gazu ziemnego, co odbije się pozytywnie na wszystkich użytkownikach gazu" - podkreślił premier Borisow.
Bałkański Potok jest przedłużeniem jednej z dwóch nitek Tureckiego Potoku, drugiego obok Błękitnego Potoku gazociągu przez Morze Czarne. Turecki Potok został oddany do użytku w styczniu tego roku. Długość morskiego odcinka wynosi ponad 900 km. Każda nitka ma przesyłać z Rosji do europejskiej części Turcji 15,75 mld metrów sześć gazu rocznie. Jego 470-kilometrowe przedłużenie przez bułgarskie terytorium, zwane przez Sofię Bałkańskim Potokiem, ma zapewnić transport rosyjskiego surowcowa do Serbii i dalej do Europy środkowej - Węgier, Słowacji, Austrii. 90 proc. mocy przesyłowych bułgarskiego odcinka jest zarezerwowanych przez Gazprom.

Odcinek miał być gotowy na początku 2020 r., lecz Bułgaria spóźniła się z budową i obecnie zapewnia, że zostanie on ukończony najpóźniej do końca roku.

Borisow w swej wypowiedzi na budowie gazociągu nie nawiązał do ewentualnych amerykańskich sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w wielkie rosyjskie projekty gazowe Nord Stream 2 i Turecki Potok. Bułgaria stoi na stanowisku, że przedłużenie Tureckiego Potoku na jej terytorium jest czysto bułgarskim projektem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE