ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Furfari: Najpierw zelektryfikujmy Afrykę, potem zajmijmy się wodorem
30.07.2020r. 11:46

Profesor Samuel Furfari z Uniwersytetu w Brukseli skrytykował na łamach European Scientist europejską strategię wodorową. Twierdzi on, że jest ona nierealistyczna i abstrahuje od prawdziwych problemów transformacji energetycznej na świecie - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Komisja Europejska przedstawiła swoją strategię wodorową. Jest przekonana, że "czysty" wodór będzie realnym rozwiązaniem dla gospodarki neutralnej dla klimatu, a w UE szybko powstanie łańcuch dostaw. KE twierdzi, że zrobi to w ciągu najbliższych pięciu lat, bo "od 2025 do 2030 roku wodór musi stać się nieodłączną częścią naszego zintegrowanego systemu energetycznego, z co najmniej 40 GW odnawialnych elektrolizerów wodoru i produkcją do 10 mln ton odnawialnego wodoru w UE" . W 2030 roku wodór produkowany przy użyciu energii odnawialnej powinien zostać wdrożony w całej UE. W ten sposób idzie za przykładem Niemiec, które miesiąc wcześniej wprowadziły strategię wodorową. Komisja wie, że będzie to sprzeczne z prawem rynkowym i proponuje w związku z tym utworzenie łańcucha wartości poprzez zwiększenie popytu na wodór, który obecnie nie istnieje; będzie to wymagało ram wsparcia, czyli narzuceniu rynkowi polityki - pisze Furfari.

- Przekształcenie tej niepożądanej nadwyżki energii elektrycznej w wodór nastąpi poprzez elektrolizę wody, a następnie wykorzystanie jej jako paliwa lub przekształcenie z powrotem w energię elektryczną w ogniwach paliwowych. To cud: czysta energia elektryczna produkująca czyste paliwo. Jako bonus, będzie to alternatywa dla pojazdów elektrycznych na wypadek, gdyby ta inna narzucona strategia również nie zadziałała! Zauważmy, że Niemcy, Japonia, Korea Południowa, a nawet Rosja właśnie ogłosiły poważne inwestycje w mobilność napędzaną wodorem, aby nie polegać zbytnio na metalach rzadkich i chińskich bateriach. Entuzjazm sięga szczytu: pociągi, statki, a nawet samoloty będą zasilane wodorem - pisze.

- Oto proponowany mechanizm: nadmiar energii ze źródeł odnawialnych będzie wykorzystany do wytwarzania wodoru przez elektrolizę wody. Wodór będzie sprężany lub skraplany do transportu i magazynowania, a następnie spalany w celu wytworzenia energii elektrycznej. Żaden z tych kroków nie wymaga nowej technologii, wystarczy zainwestować w realizację. Ale przemysłowe procesy chemiczne nigdy nie są w stu procentach wydajne i dlatego bez dotacji nie będzie miał zastosowania przemysłowego. Nieefektywność przekłada się oczywiście na wyższy koszt - uważa naukowiec.
- Niezależnie od polityki UE wodór będzie produkowany na całym świecie w tańszej technologii, czyli z wszechobecnego i taniego gazu ziemnego. Ponieważ produkt może mieć tylko jedną cenę na wolnym rynku, "odnawialny" wodór będzie musiał być dotowany tak długo, jak długo będzie dostępny gaz ziemny, tj. przez co najmniej sto lat. Oczywiście niektóre gałęzie przemysłu UE skorzystają na nieoczekiwanych skutkach strategii wodorowej - rozumieją manipulację rynkiem przez politykę - podobnie jak inne w erze biopaliw; będą korzystać z gwarantowanych cen i ekologicznego wizerunku, oczywiście, kosztem podatników/konsumentów. Nic więc dziwnego, że 10 marca tego roku zawarli sojusz z Komisją Europejską, podobnie jak inni w przypadku baterii i biopaliw - przekonuje Samuel Furfari.

- To zrozumiałe, że bogata myśli o tym bogata Europa, ale Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) dobrze wie, że tylko 35 procent mieszkańców Afryki ma dostęp do energii elektrycznej; pilną kwestią powinno być zelektryfikowanie Afryki i powstrzymanie się od produkcji wodoru, gdy występuje taki niedobór energii elektrycznej. To jest absurdalne, niegodne i etycznie nie do zniesienia - twierdzi.

- Często w życiu, gdy coś robimy źle, robimy coś innego, aby ukryć tę pierwszą rzecz. Tak dzieje się z wodorem. Przerażający jest zielony upór i indoktrynacja, w którą popadli europejscy politycy. Naukowcy i inżynierowie powinni zawsze być otwarci na nowe rozwiązania i wierzyć w postęp technologiczny. W istniejącym procesie nadal można nieznacznie poprawić wydajność, a tym samym ekonomię. Ale w przypadku wodoru minęło tyle czasu, odkąd znamy cały problem, że życzliwa wiara w radykalną poprawę wydajności nie jest oznaką mądrości. To, co obiecuje UE w tej dziedzinie, to nic innego jak wydatki podatkowe na rozwiązanie, którego nikt na świecie nie przyjmie - argumentuje profesor Samuel Furfari.
European Scientist , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Uważny 30.07.2020r. 12:12
Wylał kubeł zimnej wody na rozpalone czoła tych co liczą zyski z produkcji urządzeń, rurociągów i magazynów oraz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 30.07.2020r. 14:43
Znakomite rozwiązanie na magazynowanie zaproponowała Hermiona Grenger, która w damskiej torebce potrafiła zmieścić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 31.07.2020r. 08:28
Ah, znakomity lead i niestety duże rozczarowanie w artykule. Chętnie bym poczytał więcej o dostępie do energii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE