ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PERN: mimo pandemii spółka kontynuuje kluczowe inwestycje
31.07.2020r. 07:12

PERN już na początku pandemii koronawirusa zdecydował, że będzie kontynuował kluczowe inwestycje. Są one realizowane zgodnie z planem. Rosną pojemności magazynowe na ropę i paliwa; powstaną nowe rurociągi, surowcowy i produktowy - powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.

Jak podkreślił, realizowany Program Megainwestycji to przedsięwzięcie konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i jednocześnie spełniać bieżące potrzeby klientów, w tym rafinerii krajowych PKN Orlen i Grupy Lotos, ale też zagranicznych - z Niemiec, a w przyszłości być może także z Białorusi. PERN z uwagą obserwuje proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, z jego konsekwencjami na kształt rynku.

"Już na początku pandemii koronawirusa postawiliśmy sobie za cel, że nie zatrzymamy naszych inwestycji. Daliśmy sygnał do naszych wykonawców, że pomożemy im w tym trudnym czasie. Skróciliśmy okresy płatności. Zmieniliśmy też system wypłat, który realizowany jest nie za całość, a za wykonanie tak zwanych +kamieni milowych+ danego przedsięwzięcia. Dostosowujemy się więc do nowej sytuacji, nie rezygnując z priorytetowych projektów" - oświadczył prezes PERN, pytany przez PAP o to, jak skutki ekonomiczne pandemii wpłynęły na działalność spółki.

Wasilewski zwrócił uwagę, że w marcu, gdy rozpoczynał się lockdown związany z pandemią koronawirusa, co skutkowało m.in. spadkiem sprzedaży paliw na stacjach w Polsce, należące do PERN bazy tych produktów zaczęły odnotowywać zmniejszone ilości ich wydawania w porównaniu do 2019 r. Jak dodał, w kwietniu spadek przekroczył 20 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, natomiast w maju nastąpił wzrost dystrybucji, chociaż nadal był to poziom niższy niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

"Wyniki za czerwiec pokazują, że wydajemy mniej paliwa niż w ubiegłym roku, ale widać, że gospodarka wraca do życia" - zauważył prezes PERN. Dodał, iż wcześniej rafinerie, widząc spadek sprzedaży paliw, mniej ich produkowały, a także mniej sprowadzały z zagranicy.

"Także mniej statków przypływało do Naftoportu, który odbiera transporty morskie ropy naftowej. Zmniejszyło się zapotrzebowanie rafinerii na dostawy surowca tą właśnie drogą. Kiedy w 2019 r., w tym samym czasie, mieliśmy wstrzymanie dostaw ropy rurociągiem z powodu zanieczyszczenia rosyjskiego surowca chlorkami, Naftoport pracował na maksymalnych obciążeniach - plan przeładunku był tam wtedy na 6 mln ton, a przeładowano 8 mln ton. Natomiast w pierwszym półroczu tego roku, zamiast planowanych dotąd 6 mln ton, przerobiono 5 mln ton" - wyliczył Wasilewski.

Zastrzegł, iż nieco inaczej, w związku z lockdownem wywołanym pandemią koronawirusa, kształtowały się dostawy lądowe ropy naftowej do Polski. "Kontrakty lądowe rozliczane są kwartalnie. Z końcem 2019 r. nasza gospodarka była rozpędzona. Duży pobór surowca w styczniu i lutym tego roku skompensował spadek, który miał miejsce następnie w marcu. W kwietniu koncerny zamawiały mniej surowca w dostawach na maj, ale już w czerwcu te wielkości zaczęły się odbudowywać" - wyjaśnił.

Prezes PERN przyznał, że spowodowane przez pandemię koronawirusa spowolnienie gospodarki, które przełożyło się, zwłaszcza w szczytowym okresie lockdownu, na spadek w obrocie paliwami i dostawach ropy naftowej, głównie drogą morską, odbiło się na wynikach spółki. "Patrząc na wynik pierwszego półrocza 2019 r. do planu półrocza 2020 r. pojawiło się odchylenie, które chcemy odrobić w ciągu kolejnych miesięcy. To ambitny plan i zamierzamy go zrealizować" - podkreślił Wasilewski.
Dodał, że wykonanie tego planu jest istotne, biorąc pod uwagę prowadzony przez spółkę Program Megainwestycji związany z rozbudową infrastruktury magazynowej i przesyłowej oraz planowane zaciągnięcie w 2021 r. kredytów bankowych na kontynuację tych strategicznych projektów. "EBITDA za 2015 r. wyniosła w PERN ponad 460 mln zł, a w 2019 r. było to ponad 660 mln zł. To pokazuje naszą kondycję, że rośnie nam zysk operacyjny, rośnie nam biznes i rośnie biznes naszych partnerów" - zaznaczył.

Podsumowując zadania w ramach Programu Megainwestycji, prezes PERN podał, iż mimo epidemii koronawirusa spółka dokłada wszelkich starań, by realizować je zgodnie z harmonogramem - wiele jednak zależy od okoliczności zewnętrznych, bo epidemia ma bezpośredni wpływ na pracę podmiotów współuczestniczących w procesie inwestycyjnym, począwszy od samorządów, urzędów oraz instytucji lokalnych, po sytuację firm wykonawczych, które projekty realizują albo będą realizować na zlecenie PERN.

Przykładem jest oddanie do użytku o miesiąc później niż zakładano jednego z dwóch zbiorników z przeznaczeniem na ropę naftową w bazie w Gdańsku, co spowodowane było stwierdzonym u pracownika firmy podwykonawczej zakażeniem koronawirusem i kwarantanną osób, które miały z nim kontakt. "Te dwa zbiorniki są już gotowe - ostatni oddaliśmy na początku lipca. Oba mają pozwolenie na eksploatację. Są już wypełnione ropą" - dodał Wasilewski.

Jak zapowiedział, na koniec października planowane jest oddanie do użytku nowych zbiorników rozbudowywanego Terminalu Naftowego w Gdańsku. Dodał, że w przypadku rozbudowy baz paliw oddano już zbiornik w Koluszkach i jeszcze w tym roku zakończona powinna zostać budowa podobnego, choć mniejszego obiektu w Boronowie. Zapowiedział, iż kolejne, nowe zbiorniki w bazach Małaszewiczach i Emilianowie mają zostać uruchomione w pierwszym kwartale 2021 r., a w drugim - w Rejowcu i Dębogórzu. Trwają jednocześnie przygotowania do budowy rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i drugiej rewersyjnej nitki ropociągu Płock-Gdańsk.

"Realizacja Programu Megainwestycji sprawi, że potencjał magazynowy na ropę wzrośnie nam 17 proc., a pojemności paliwowe o 23 proc. Z kolei zdolności przesyłu paliw na trasie Boronów-Trzebinia będą większe o 21 proc. Prawie podwoi się wydajność rurociągu ropy Płock-Gdańsk. To strategiczne inwestycje dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i konieczne dla naszych klientów, do wymagań których musimy się dostosowywać" - oświadczył Wasilewski.

Prezes PERN przypomniał, że klientami spółki w obszarze surowcowym, oprócz rafinerii krajowych, są to także odbiorcy z Niemiec. "Mamy nadzieję, że gdy będziemy mieli już dodatkową przepustowość drugiej, rewersyjnej nitki rurociągu Gdańsk-Płock, to będziemy mogli ją zaoferować także klientom niemieckim czy klientom po stronie białoruskiej" - dodał.

Wspomniał także, że spółka wybrała już wykonawcę tzw. rewersu na odcinku rurociągu Płock - Adamowo, który w przyszłości może zapewnić dostawy ropy naftowej z bazy surowcowej w Płocku poprzez bazę w Adamowie na Białoruś. "Rozmawiamy z Białorusinami o aspektach technicznych oraz o opłatach za przesył. Docelowo rewers umożliwi transport ropy, którą będzie sprowadzała strona białoruska, według swych bieżących potrzeb" - wyjaśnił Wasilewski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE