ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łazik zasilany energią jądrową wystartował na Marsa
31.07.2020r. 11:31

Pojazd marsjański NASA Perseverance został wystrzelony 30 lipca z Cape Canaveral na Florydzie. Łazik, który będzie zasilany wielozadaniowym radioizotopowym generatorem termoelektrycznym (MMRTG) opracowanym w amerykańskim laboratorium Departamentu Energii (DOE) Idaho National Laboratory (INL), wyląduje na Marsie, aby rozpocząć badania w lutym 2021 roku.

"Łazik Mars 2020 Perseverance, zamontowany na rakiecie United Launch Alliance Atlas V 541, został wystrzelony z kompleksu Space Launch Complex 41 w bazie sił powietrznych Cape Canaveral. Start odbył się punktualnie o 7:50 czasu miejscowego" - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

United Launch Alliance (ULA) jest jedynym dostawcą rakiet kosmicznych certyfikowanym do obsługi RTG, powiedział prezes i dyrektor generalny firmy Tory Bruno podczas transmisji na żywo ze startu. NASA certyfikuje rakietę, ale NASA i DOE wspólnie certyfikują dostawcę do przenoszenia urządzenia jądrowego - wyjaśnił.

Perseverance (Wytrwałość) spędzi co najmniej jeden rok na Marsie (687 dni ziemskich), szukając śladów życia w przeszłości i pomagając naukowcom lepiej zrozumieć marsjańską geologię i klimat. W tym czasie będzie również zbierać próbki skał i gleby w celu ewentualnego wysłania ich w przyszłości na Ziemię. Opracowany przez INL wielozadaniowy radioizotopowy generator termoelektryczny (MMRTG) zapewni łazikowi ciepło oraz energię elektryczną do podstawowych operacji łazika, utrzymując jego urządzenia i systemy w optymalnej temperaturze.
MMRTG to radioizotopowy system zasilania, przetwarzający ciepło pochodzące z rozpadu promieniotwórczego izotopu plutonu-238 (Pu-238) w energię elektryczną. Ma żywotność operacyjną 14 lat. Paliwo Pu-238 zostało dostarczone przez Oak Ridge National Laboratory (ORNL) należące do DOE .

Perseverance ma na pokładzie także urządzenie laserowe SuperCam, dostarczone przez Narodowe Laboratorium DOE w Los Alamos (LANL). To urządzenie będzie w stanie określić zawartość minerałów, skład chemiczny, a nawet cząsteczki i atomy wchodzące w skład skał i gleb, używając lasera do badania celów oddalonych o ponad 20 stóp (6 metrów), ale może również służyć jako narzędzie służące do czyszczenia poprzez usuwanie brudu i piasku z próbek skał, dzięki czemu instrumenty łazika będą miały wyraźniejszy widok.

DOE umożliwił eksplorację kosmosu podczas prawie 30 misji w ciągu ostatnich 50 lat, w tym łazika Curiosity, który obecnie znajduje się na Marsie, powiedział podsekretarz stanu USA ds. Nauki Paul Dabaar. NASA i DOE już planują swój następny cel: misję NASA Dragonfly na księżyc Saturna, Tytana, w 2026 roku, która również będzie zasilana przy pomocy urządzenia jądrowego skonstruowanego przez DOE.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE