ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: Polska największym wytwórcą energii z elektrowni węglowych
01.08.2020r. 11:30

Po pierwszym półroczu br. Polska stała się największym wytwórcą energii z elektrowni węglowych. Właśnie wyprzedziliśmy pod tym względem dotychczasowych węglowych liderów, czyli Niemców.

Tak wynika z raportu, który opublikował think-tank Ember Energy na podstawie danych zebranych z platformy ENTSO-E. Wynika z nich, że po raz pierwszy w historii polskie elektrownie węglowe wyprodukowała więcej energii niż siłownie niemieckie. Co ciekawe wolumen energii wyprodukowanej w rodzimych elektrowniach węglowych w pierwszym półroczu 2020 r. jest taki sam, jak w pozostałych 25 krajach Unii Europejskiej (bez Niemiec) i wynosi ponad 50 TWh. Dane zebrane przez Ember Energy doskonale pokazują siłę i szybkość procesu transformacji energetycznej zachodzącej w krajach europejskich, a jedynym wyjątkiem jest tutaj Polska. Jeszcze dwa lata temu, po pierwszym półroczu 2017 r., produkcja energii z węgla łącznie w 25 krajach UE wynosiła ponad 100 TWh. Prawie tyle samo "czarnej" energii produkowały same Niemcy. W tym samym czasie Polska wytwarzała 60 TWh z węgla. W przypadku UE-25 oraz Niemiec w ciągu dwóch lat wolumen ten zmniejszył się o połowę.

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 03.08.2020r. 08:17
Ale nadal Polska ze swoja węglowa elektroenergetyką jest krajem więcej niż zeroemisyjnym - mało tego winna dostać opłaty za ochrone klimatu i dodam jeszcze ,że nigdy w swojej historii nie niszczyła klimatu......
Jak to możliwe ??? : w brew propagandzie klimatoociepleniowej fakty sa takie iż po 1946r w Polsce przyrosło 2.753.000 ha lasów a sredni wiek drzewostanu wzrósł o 30 lat pomimo intensywnej eksploatacji zasobów leśnych. Mamy zainstalowane obecnie niespełna 30.000 MW Pe na węglu a dla pokrycia emisji CO2 z 1 MW potrzeba 20,6 ha lasu (policzcie sobie to proste rachunki). Zainstalowana moc nie chodzi na "full" a i z 15% jest w permanentnym remoncie. Przyjmując jednak z ostrożności wartości maksymalne wychodzi iż do zeroemisyjności CO2 naszej energetyki potrzeba : 30.000 x 20,6 ha = 618.000 ha lasu - a przypomnę przyrosło 2.752.000 ha (dane na 2013r ze strony LP). Do dnia dzisiejszego jeszcze nastapiło zwiększenie areału z tytułu zalesień i samozalesień jakies 500.000 ha...... Pomijając "młody las" przekraczamy "zeroemisyjność" aż 4,45 raza i powinniśmy otrzymywać dopłaty za ochrone klimatu.
Dodam jeszcze że propaganda "klimatoociepleniowa" z przyczyną cywilizacyjna to bójda na resorach.
Ocieplenie trwa od około 20 tysięcy lat a w tym czasie poziom swiatowego oceanu wzrósł o ok. 120-130 m - czyli jak łatwo policzyć średnio ok. 6mm rocznie. Stopiło się 2/3 lądolodu i znaczna część lodu pływającego udrażniając ciśninę Beringa odpowiedzialna za zwiększenie mieszania wód oceanu Arktycznego z "resztą świata". Opowiada się bzdury na temat odpowiedzialności człowieka za one ocieplene albowiem cywilizacja zaczęła spalać paliwa kopalne jakieś 200 lat temu a na masową skalę ledwie 50 lat. Cała ta klimatyczna propaganda to jedno wielkie oszustwo mające z nas zrobic neoniewolników którzy mają płacić za to że żyją i wydzielają do środowiska ten straszny CO2..... Tymczasem CO2 jest genialnym sprzęgłem miedzy światem roślinnym a zwierzecym i jeden bez drugiego nie mógł by istnieć w formie jaka znamy. Klimat zmienny jest bo taką ma naturę co mozna wyczytać z tabeli stratygrafii (geologicznej) -po prawej stronie tabeli jest komentarz klimatyczny i puki co nikt go nie kwestionuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE