ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZEA. Otwarto pierwszą w krajach arabskich elektrownię atomową
01.08.2020r. 13:01

W sobotę ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsza elektrownia atomowa na Półwyspie Arabskim. Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.

Centrala został zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Znajduje się w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

O tym, że w Barakah zaczął pracować pierwszy z czterech reaktorów poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Jak podkreślił, chodzi "o pierwszy reaktor wykorzystywany do produkcji pokojowej energii atomowej w całym świecie arabskim".

"Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną" - ocenił z kolei prezes utworzonej w 2009 r. korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.
Według oceny Najwyższego Federalnego Urzędu ds. Energii Atomowej (FANR) elektrownia spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i na tej podstawie jeszcze w lutym b.r. FANR wydał licencję na działalność.

Źródła rządowe w ZEA nie informują, jaka jest skala dalszych inwestycji; wiadomo jedynie, że po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc wyniesie 5600 MW.

Inwestycja wpisuje się w plan wysiłku modernizacyjnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który oprócz budowy elektrowni atomowej obejmuje też misje i loty kosmiczne załóg z ZAE.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Wydma Lubiatowska 02.08.2020r. 11:21
Oszacowanie podane przez Naszych ekspertów dotyczy reaktorów EPR i ostatnio zostało potwierdzone przez Pana Prezydenta Dudę. Jeżeli chodzi o Emiraty to pierwszy reaktor miał być oddany w 2017, a jaki mamy teraz rok ? Oczywiście, 2020. A te 3 lata to może za darmo zostały zaksięgowane? Ciekawe ile faktycznie zapłacili Arabowie za tę tandetną technologię?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jancio 02.08.2020r. 14:21
Cały świat odchodzi od atomu :-) buahahaha
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 03.08.2020r. 11:40
W obu przypadkach ( EPR i APR ) mamy do czynienia z reaktorem wodnym ciśnieniowym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 03.08.2020r. 15:05
Przypominamy "specjalistom od atomu" w Polsce, że EPR (1650 MWż) a APR (1400 MW). APR nie jest jak dotąd dopuszczony do budowy w Europie ( procedura, jeżeli w ogóle będzie dopuszczony, to 2 lata). Jeżeli coś piszemy to podajmy fakty ! APR to tzw. koreańska modyfikacja AP1000, a więc tandeta lat 70-dziesiątych. Najlepsze jest jednak to, że "specjaliści" od atomu traktują reaktory energetyczne jak dobre wino. Budowę tego cuda zaczęto w roku 2011 i nie było wówczas mowy o generacji III/III+. W trakcie budowy, poprzez tzw. " zasiedzenie" awansował on w roku 2020 do wersji III+, chociaż technologia produkcji, co do koncepcji, nie została zmodyfikowana. Jest to nadal ta sama tandetna, archaiczna i niebezpieczna technologia, taka jaka była użytkowana w Fukushimie. Any questions - panie @zgryźliwy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE