ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne badania przesiewowe w kopalniach Bielszowice, Chwałowice i Silesia
03.08.2020r. 15:26 03.08.2020r. 10:57

W trzech śląskich kopalniach będących w ostatnich tygodniach największymi ogniskami koronawirusa w górnictwie w najbliższych dniach będą kontynuowane badania przesiewowe wśród górników - zdecydowały służby wojewody śląskiego.

Chodzi o należące do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalnie Bielszowice w Rudzie Śląskiej i Chwałowice w Rybniku, a także o prywatną kopalnię Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

"Dziś ruszyła druga tura badań przesiewowych w rudzkiej kopalni Bielszowice - do czwartku pobieranych będzie po ok. 600 próbek dziennie. Natomiast jutro rusza testowanie całej załogi rybnickiej kopalni Chwałowice - we wtorek wymazy będą pobrane od około 850 górników" - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Zapowiedziała, że od wtorku kontynuowane będą także badania przesiewowe w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia, gdzie do badań genetycznych zostanie pobranych dalszych ok. 200 próbek. Wcześniej przetestowano tam kilkuset górników.

Decyzja o przebadaniu kolejnych pracowników rybnickiej kopalni Chwałowice to następstwo badań przesiewowych wykonanych w miniony piątek wśród 318 testowanych osób. Potwierdziły one 40 zakażeń. Łącznie w Chwałowicach wirusem zakaziło się 106 osób. Kopalnia zatrudnia ok. 2,8 tys. pracowników.

Wcześniej przetestowano całą załogę kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie zakażonych jest 453 górników. Od poniedziałku są tam prowadzone kolejne testy. Mają one potwierdzić, czy choroba nie rozwinęła się u osób, które wcześniej miały wyniki ujemne. W innej kopalni PGG - Marcel w Radlinie - zachorowało dotąd 56 osób.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2 641 pracowników (od niedzieli wzrost o 10), z których ok. 72 proc. (1 925 osób) to ozdrowieńcy. Choruje 716 pracowników, a 919 jest na kwarantannie.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w poniedziałek przybył jeden nowy przypadek zakażenia - w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4 055 osób, a wyzdrowiało 3 954 (97,5 proc.) chorych. 43 pracowników JSW jest nadal na kwarantannie. Choruje 101 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do poniedziałku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 46 osób, a choruje 230 - od soboty nie przybyło nowych przypadków. 121 pracowników zakładu przebywa na kwarantannie.

Jak wynika z danych z kopalń, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się 1 047 górników - 716 z PGG, 230 z kopalni Silesia i 101 z JSW.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 7,5 tys. górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i z prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało przeszło 6,5 tys. pracowników kopalń, czyli ok. 85 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 718 osób (w poniedziałek poinformowano o 146 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 395 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 137 osób, czyli ponad 84,5 proc. wszystkich zakażonych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE