ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Cena ropy naftowej pod coraz większą presją podaży
03.08.2020r. 11:00

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki, w wyniku czego ceny ropy WTI w USA zeszły poniżej bariery 40 USD za baryłkę. Tymczasem notowania ropy Brent pozostają tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę.

Presja strony podażowej wynika m.in. z zapowiadanego podwyższenia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Wraz z końcem lipca, przestały obowiązywać rekordowo duże cięcia wydobycia tego surowca, a państwa, które podpisały porozumienie naftowe, od teraz stopniowo będą zwiększać produkcję - o ile oczywiście istotnie nie zmienią się uwarunkowania rynkowe. Niemniej, szansa na powrót do rekordowych cięć jest niewielka - dla wielu krajów wydobywających ropę było to wyjątkowo duże wyrzeczenie, na które zapewne ponownie się nie zdecydują. Poza tym, zwiększanie produkcji przez OPEC+ jest stopniowe, a cięcia obowiązujące od początku sierpnia i tak są duże.

Pod koniec poprzedniego tygodnia pojawiły się także ciekawe informacje z amerykańskiego rynku naftowego. Departament Energii USA w swoim miesięcznym raporcie podał, że w maju spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych wyniósł aż 2 mln baryłek, czyli był największy w historii. Oznaczało to zejście produkcji do poziomu 10 mln baryłek dziennie. Dane te nie odbiły się jednak szerokim echem na rynku, ponieważ dotyczą już dość odległej przeszłości.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Nie zaskoczyły także dane Baker Hughes na temat liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA. Liczba wiertni ropy w tym kraju spadła o 1 do poziomu 180, natomiast łączna liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy i gazu utrzymała się na niezmienionym poziomie po wcześniejszych 12 tygodniach zniżek. Ogólnie, liczba wiertni ropy i gazu powoli się stabilizuje, a inwestorzy wyczekują powrotu do zwiększania produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE