ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Reaktor Tianwan-5 w Chinach osiągnął stan pierwszej krytyczności
03.08.2020r. 13:49

Reaktor 5 elektrowni jądrowej Tianwan w prowincji Jiangsu w Chinach osiągnął po raz pierwszy kontrolowaną, samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową rozszczepienia jądra atomowego. Chiński reaktor PWR ACPR1000 o mocy 1080 MWe jest planowany do włączenia do sieci elektroenergetycznej w tym roku, po osiągnięciu zdolności operacyjnej.

Tianwan 5 zdał pierwszy test krytyczności o 8.20 27 lipca, ogłosiła Jiangsu Nuclear Power Corporation. Przedsiębiorstwo oznajmiło, że osiągnęło kolejny etap realizacji projektu: "zakładane cele dotyczące zakończenia rozruchu i testowania reaktora, który oficjalnie wszedł w ciągłą i kontrolowaną fazę operacyjną. To następny osiągnięty przez Tianwan 5 cel po pierwszym załadowaniu paliwa jądrowego. Cały proces leży na solidnych fundamentach umożliwiających późniejsze podłączenie do sieci oraz eksploatację reaktora."

Oba reaktory składające się na Tianwan III, czyli bloki Tianwan 5 i Tianwan 6 to ACPR1000. Pierwszy beton pod budowę bloku jądrowego Tianwan 5 został wylany 27 grudnia 2015 roku, a pod Tianwan 6 - 7 września 2016 roku. Chińskie Narodowe Konsorcjum Jądrowe (CNNC) planuje oddać do użytku obie jednostki do końca 2021 roku. Chiński Urząd Dozoru Jądrowego 7 lipca wydał zezwolenie na użytkowanie elektrowni na okres 40 lat. Załadowanie elementów paliwowych nastąpiło dwa dni później.

Pierwsze cztery reaktory Tianwan, a także siódmy i ósmy to rosyjska technologia Gidopress WWER. Pierwsze dwa reaktory zostały skonstruowane w roku 1992 w wyniku porozumienia pomiędzy Chinami a Rosją. Pierwszy beton został wylany w roku 1999, a uruchomienie Tianwan 1 i 2 zostało przeprowadzone w czerwcu i wrześniu 2007 roku. Faza druga projektu Tianwan, podobnie jak poprzednio polegała na budowie dwóch rosyjskich reaktorów typu PWR WWER-1000 o mocy 1060 MWe. Budowa 3 i 4 bloku reaktora rozpoczęła się odpowiednio w grudniu 2012 oraz wrześniu 2013 roku, a oddanie do eksploatacji w styczniu i grudniu 2018 roku.
W marcu 2019 roku została podpisana umowa pomiędzy CNNC oraz AtomStroyExport, będący częścią koncernu Rosatom na budowę Fazy IV, czyli reaktorów nr 7 i 8 Tianwan.

Jiangsu Nuclear Power Corporation to spółka w formule joint venture pomiędzy CNNC (50 proc.), a China Power Investment Corporation (30 proc.) i Jiangsu Guoxin Group (20 proc.).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE