ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chróstny o karze dla Gazpromu: UOKiK ma mechanizmy do egzekwowania kar finansowych
03.08.2020r. 15:15

Mamy mechanizmy, które pozwalają na egzekwowanie kar finansowych - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny odnosząc się do nałożonej przez niego blisko 213 mln zł kary na Gazprom. Decyzja nie jest prawomocna, można się od niej odwołać - dodał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w poniedziałek, że prezes urzędu Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom. Jak dodano, to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. UOKiK wyjaśnił, że obowiązek wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Chróstny był pytany w Polskim Radiu 24 o decyzję w sprawie Gazpromu oraz o możliwości wyegzekwowania kary, jaką nałożył na firmę.

"Decyzja, jak każda decyzja tego typu, nie jest prawomocna. I każdy przedsiębiorca ma możliwość odwołania się od niej. (...) Podejrzewam, że w tym wypadku przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z prawa do odwołania - ma do tego absolutnie prawo. (...) My jesteśmy na to gotowi" - powiedział Chróstny.

Dodał, że materiał, który jest zebrany, zawsze jest tak przygotowywany, "aby mógł się on obronić przed właściwym sądem". "I również jeśli chodzi o sankcje - pamiętajmy, że tutaj, w ramach również przepisów europejskich, mamy mechanizmy, które pozwalają na wyegzekwowanie tego typu kar finansowych" - podkreślił.
UOKiK poinformował w komunikacie, że nałożenie kary na Gazprom związane jest z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK.

"Prezes Urzędu postawił w tej sprawie zarzuty sześciu spółkom: Gazpromowi z Rosji, Engie Energy ze Szwajcarii oraz czterem pochodzącym z Niderlandów: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall" - czytamy w komunikacie.

Z informacji urzędu wynika, że prezes UOKiK zwrócił się o dokumenty istotne dla sprawy także do Gazpromu, jednak spółka odmówiła udzielenia informacji ważnych dla prowadzonego postępowania.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE