ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KWB Adamów idzie do likwidacji
03.08.2020r. 15:47

W poniedziałek 3 sierpnia 2020 roku zarząd PAK KWB Adamów podjął uchwałę w sprawie rozwiązania i likwidacji i zawnioskował do nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o podjęcie uchwały m. in. o rozwiązaniu i likwidacji spółki oraz powołaniu zarządu do pełnienia funkcji likwidatorów.

PAK KWB Adamów prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownią Adamów działalność PAK KWB Adamów została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów.

Jednak jak zaznacza ZE PAK, do którego należy 99,35 proc. udziałów w PAK KWB Adamów, bieżąca i przewidywana sytuacja na rynku energii nie generują impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia. Głównymi czynnikami wpływającymi na zmniejszającą się efektywność działalności są m. in.: malejące zużycie energii, zawężająca się różnicą pomiędzy ceną energii a ceną uprawnień do emisji CO2, dynamicznie rosnący import energii, rosnąca konkurencyjność gazowych i odnawialnych źródeł energii. W przypadku PAK KWB Adamów istotny jest również koszt dostawy węgla, który jest wyższy niż w przypadku dostaw z odkrywek eksploatowanych przez PAK KWB Konin.

Zgodnie z założeniami wraz z końcem 2020 roku PAK KWB Adamów ma zakończyć wydobycie węgla i jak wyjaśnia ZE PAK w związku z tym wystąpią przesłanki podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki (art. 459 ksh).
Jak tłumaczy ZE PAK, z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. PAK KWB Adamów w likwidacji, oprócz zakończenia działalności wydobywczej ma przeprowadzi również wszystkie czynności wynikające z prawa geologicznego i górniczego, a także przeprowadzić inwentaryzację i przygotować do sprzedaży majątek spółki.

ZE PAK zakłada, że nieruchomości PAK KWB Adamów w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PS1 03.08.2020r. 22:46
Przejmujemy PAK? Pozdro dla kumatych ;-)
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 04-08-2020r. 21:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 04.08.2020r. 18:42
Już nawet węgiel brunatny przegrywa konkurencję z OZE i gazem.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-08-2020r. 15:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ignaś 04.08.2020r. 21:20
Ile już Zygmunt złóż węgla brunatnego zmarnował Władysławów Koźmin teraz Adamów i to nie koniec jak tak można węgla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE