ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budowa bułgarskiej elektrowni jądrowej Belene może rozpocząć się już w 2023 r.
03.08.2020r. 16:52

"Budowa dwublokowej elektrowni jądrowej powinna się rozpocząć w 2023 r." - twierdzi Valentin Nikolov, przewodniczący bułgarskiego komitetu ds. energii w parlamencie. Ponadto na spotkaniu z dziennikarzami określił termin uruchomienia elektrowni na rok 2023 "w najbardziej korzystnym scenariuszu".

Przewodniczący stwierdził, że rozwój projektu będzie zależał od składu bułgarskiego parlamentu po wyborach, które odbędą się w maju 2021 r. oraz od projądrowej większości w parlamencie. Bułgarski rząd planuje do końca tego roku wybrać inwestora, który zbuduje i będzie nadzorował dwa rosyjskie reaktory typu PWR o nazwie WWER-1000 w miejscowości Belene nad rzeką Danuba. Planowany koszt inwestycji to 10 mld euro.

Bułgarskie przedsiębiorstwo NEK z narodowym kapitałem, które posiada dwie elektrownie jądrowe w miejscowości Kozloduy, zamówiło dwa rosyjskie reaktory dla Belene w 2008 r. Projekt został wstrzymany w 2012 r. ze względów ekonomicznych i politycznych, lecz w czerwcu 2018 r. został wznowiony decyzją parlamentu. W grudniu tego roku Bułgaria zaprosiła pięć przedsiębiorstw do składania wiążących ofert w celu wybrania inwestora dla Belene. Te przedsiębiorstwa to: China National Nuclear Corporation (CNNC), Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), Atomenergoprom będący częścią Rosatomu, francuski Framatome oraz General Electric.

Rosatom, CNNC oraz KHNP zostały zaproszone do składania ofert, a Framatome oraz GE zaoferowało możliwość pomocniczego udziału w projekcie. Oferenci mieli cztery miesiące na dostarczenie ostatecznej oferty od momentu zapoznania się z dokumentacją projektu. W maju 2020 r. bułgarski minister ds. energii oznajmił, że w związku z pandemią koronawirusa termin składania ofert będzie zależał od tego, czy oferenci będą w stanie zapoznać się z dokumentacją projektu w siedzibie NEK w Sofii.
Przewodniczący Komitetu stwierdził, że ewentualny nowy oferent będzie musiał notyfikować zmiany w projekcie Komisji Europejskiej, jak tego wymaga Traktat o Euratom. Nie będzie to miało wpływu na proces dotyczący wydania decyzji związanej z technologią rosyjskiego reaktora WWER, który został uprzednio wybrany dla inwestycji oraz terminu rozpoczęcia budowy w Belene w 2023 r.

W 2016 r. warta 600 mln euro ugoda zapewniła Bułgarii większość niezbędnego do wykonania inwestycji wyposażenia, które zostało wyprodukowane w Rosji dla Belene na mocy porozumienia z 2008 roku. Zawierało ono wstępny wybór technologii, korzystny z punktu widzenia rządu.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Lonia 04.08.2020r. 07:10
Cały świat odchodzi od atomu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE