ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: pierwsze spotkanie zespołu ds. PGG - organizacyjne
04.08.2020r. 07:54

Planowane na wtorek pierwsze spotkanie zespołu ds. naprawy Polskiej Grupy Górniczej będzie miało charakter organizacyjny - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że resort ma propozycje, jak zespół miałby funkcjonować.

Jak powiedział we wtorek w radiowej Jedynce Sasin, spotkaniu będzie przewodniczył jego pierwszy zastępca w resorcie aktywów, wiceminister Maciej Małecki.

Wyjaśnił, że rozmowa będzie dotyczyć nie tylko PGG, jej problemów i wyzwań, przed którymi spółka stoi, ale także "spraw przekrojowych", takich jak polityka klimatyczna UE i możliwościach, jakie ma Polska, by ją skorygować.

Zdaniem Sasina, to właśnie ta polityka i opłaty, które nakłada na emisję CO2, spowodowała trudną sytuację w polskiej energetyce i górnictwie.

Wicepremier podkreślał, że polskie górnictwo mam funkcjonować co najmniej do roku 2050, a być może i do 2060, "i to jest perspektywa skutecznej transformacji energetycznej". Jak dodał, to właśnie czas, jaki potrzeba, by utworzyć nowe miejsca pracy, w miejsce tych, których będzie ubywać w sektorze wydobywczym. "Wyzwaniem dla całego rządu jest to, żeby te miejsca pracy były atrakcyjne" - oświadczył Sasin.
Plan naprawczy dla górnictwa ma być do końca września wypracowany przez zespół, z udziałem strony społecznej. Decyzję o powołaniu takiego zespołu podjęto przed tygodniem w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem, szefem resortu aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania miał być przedstawiony plan naprawczy dla PGG, przygotowany przez zarząd tej największej węglowej spółki. Zakładał on m.in. likwidację kopalń Wujek i Ruda, osłony dla odchodzących z pracy górników, zawieszenie na trzy lata tzw. czternastej pensji oraz powiązanie 30 proc. wynagrodzenia górników z efektywnością pracy. Ostatecznie program nie został zaprezentowany ze względu na sprzeciw strony społecznej.

Za jeden z kluczowych parametrów dla przyszłego programu związkowcy uznają określenie ilości węgla, jaką z krajowych kopalń będzie odbierać energetyka. Strona społeczna postuluje, by polskie elektrownie korzystały z polskiego węgla; chce też ograniczenia importu - zarówno węgla, jak i energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 04.08.2020r. 18:32
Szkoda czasu i pieniędzy na rozmowy ze związkowcami bo z góry wiadomo że skończy się tak jak zawsze czyli stratą na ratowanie nierentownych kopalń miliardów z kieszeni podatników.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE