ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rozczarowujące zakupy amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny
04.08.2020r. 10:57

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Mimo sporej presji podażowej na rynku ropy naftowej na początku wczorajszej sesji, ostatecznie cenom "czarnego złota" udało się wyjść na plus. Miał w tym swój udział amerykański dolar, którego wartość powróciła do zniżek, pomagając stronie popytowej na rynkach surowców, w tym ropy naftowej.

Ciekawym tematem, który dzisiaj pojawił się na rynku ropy, jest podana przez agencję Reuters informacja o rozczarowująco niewielkim imporcie ropy naftowej do Chin ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie 2020 roku Państwo Środka kupiło jedynie 5% zakładanej ilości surowców energetycznych i paliw z USA. Zakupy te były elementem tzw. porozumienia pierwszej fazy, czyli wstępnego porozumienia, które miało zażegnać chińsko-amerykański spór handlowy.

Dane te świadczą o tym, że relacje między Chinami a USA - czyli dwiema globalnymi potęgami gospodarczymi - są dalekie od idealnych. Warto jednak mieć na uwadze to, że niski poziom zakupów amerykańskich surowców energetycznych przez Państwo Środka niekoniecznie wynika ze złej woli Chin. Bardziej jest to świadectwo tego, że pierwotne założenia dotyczące importu były zbyt ambitne (o czym zresztą wielokrotnie wspominano w czasie zawierania porozumienia pierwszej fazy).

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Początek sierpnia jest także czasem zwiększania produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ w ramach porozumienia naftowego. Ten wątek z pewnością będzie się przewijał przez komunikaty z rynku ropy w najbliższych dniach i tygodniach. Według nieoficjalnych danych, w miniony weekend wydobycie ropy zwiększyła już Rosja. Podobne informacje najprawdopodobniej będą się pojawiać także ze strony pozostałych krajów. To już jednak jest uwzględnione w cenach, więc istotne cenotwórczo będą przede wszystkim pierwsze informacje o konkretnych wielkościach produkcji ropy naftowej w sierpniu w OPEC+.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE