ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport podkreśla możliwości amerykańskiego eksportu jądrowego
04.08.2020r. 11:23

Eksport USA sprzętu i technologii w dziedzinie energetyki jądrowej, niezbędny do zaspokojenia potrzeb prognozowanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) może być wart 1,3-1,9 bln dol. w okresie do 2050 r. - podsumowuje nowy raport firmy konsultingowej UxC.

Ocena globalnego rynku jądrowego oparta na raporcie IPCC w sprawie globalnego ocieplenia o 1,5° C, (Global Nuclear Market Assessment Based on IPCC Global Warming of 1.5°C Report) została zlecona firmie UxC przez amerykańskie stowarzyszenie branżowe Nuclear Energy Institute (NEI), ze szczególnym uwzględnieniem analizy możliwości rynkowych na świecie, które pojawią się, gdy energia jądrowa zacznie odgrywać coraz większą rolę w globalnej strategii łagodzenia zmiany klimatu.

Raport IPCC z 2018 r. rozważa skutki globalnego ocieplenia o 1,5 stopnia powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej i powiązane z nimi ścieżki globalnej emisji gazów cieplarnianych w kontekście wzmocnienia globalnej odpowiedzi na zagrożenie zmianami klimatu, zrównoważonego rozwoju i wysiłków na rzecz wyeliminowania ubóstwa. UxC dokonała analizy globalnych i regionalnych perspektyw rozwoju energetyki jądrowej w okresie do 2050 r. w oparciu o scenariusze przedstawione w tym raporcie i wykorzystała ścieżki IPCC do przeanalizowania technologii reaktorów, które mogłyby zostać wdrożone w różnych regionach w okresie do 2050 r., aby utrzymać globalną temperaturę nie wyżej niż 1,5° C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Dokonała również ekstrapolacji potencjalnej wielkości globalnego rynku energii jądrowej i omawia możliwości eksportowe dla amerykańskich dostawców energii jądrowej, wynikające z tych prognoz.

W raporcie UxC wykorzystano średnie wyniki scenariuszy przedstawionych w IPCC, aby uzyskać docelową moc jądrową 820-855 GWe - przy średniej 840 GWe - do 2050 r. Łącznie około 640 GWe nowych mocy jądrowych musi zostać zbudowanych w latach 2020-2050, aby osiągnąć ten cel.

Skumulowane wydatki na energię jądrową szacuje się na 8,6 bln dol. - liczba ta według UxC jest "bardzo rozsądna, biorąc pod uwagę, że niezależne oszacowanie kosztów, sporządzone przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) przewiduje, że całkowite koszty uzyskania przyszłego globalnego systemu czystej energii przekroczą 67,7 bln dol".

W najbliższym czasie prognozy koncentrują się przede wszystkim na przedłużonej eksploatacji istniejących i konstrukcji nowych dużych, tradycyjnych typów reaktorów, jak wynika z raportu, ale w dłuższej perspektywie prawdopodobnie nastąpi przejście do szeregu nowych technologii, w tym małych modułowych reaktorów (SMR), mikroreaktorów i innych zaawansowanych konstrukcji. Energetyka jądrowa będzie się szybciej rozwijać w Azji, Europie Wschodniej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej niż w USA czy Europie Zachodniej. Amerykańscy dostawcy będą mieli wiele okazji do rozszerzenia swojej obecności na rynku, w tym w projektach budowy dużych reaktorów, SMR i innych reaktorów, utrzymaniu i dostarczaniu paliwa dla światowej floty reaktorów oraz likwidacji starzejących się reaktorów, wynika z raportu UxC.
Stany Zjednoczone niedawno zniosły dotychczasowy zakaz finansowania projektów jądrowych za granicą. Ted Jones, starszy dyrektor NEI ds. bezpieczeństwa narodowego i programów międzynarodowych, powiedział, że zdolność amerykańskich dostawców energii jądrowej do konkurowania na światowych rynkach jest ważna zarówno dla krajowej gospodarki, jak i dla wpływów USA na świecie. "Dostawa reaktora zapewnia długoterminowe stosunki handlowe między krajami, co prowadzi również do zacieśniania więzi politycznych" - powiedział.

Dzisiejszy rynek jest zdominowany przez Rosję i Chiny, dodał Jones. "Aby firmy amerykańskie mogły odnieść sukces, rząd USA musi zwiększyć finansowanie eksportu i zapewnić otwarcie nowych rynków na dostawy z USA. A biorąc pod uwagę globalną potrzebę redukcję emisji z energetyki i innych sektorów, jest jasne, że Stany Zjednoczone mają ogromne możliwości eksportowe, które mogą pomóc zaspokoić rosnące globalne zapotrzebowanie na energię bezemisyjną, jednocześnie potwierdzając nasze przywództwo w technologii jądrowej"- powiedział.

Raport UxC opiera się na mocy jądrowej wynoszącej 840 GWe do 2050 r. uśrednionej z 90 scenariuszy zawartych w raporcie IPCC.

"Scenariusze raportu IPCC szacują szeroki zakres zdolności jądrowych niezbędnych do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia" - powiedział King Lee, dyrektor programu Harmony opracowanego przez World Nuclear Association. "Należy zauważyć, że przykładowy scenariusz "środka drogi"- w którym trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne podążają za obecnymi wzorcami - przewiduje sześciokrotny globalny wzrost mocy jądrowych do 2050 r. Program Harmony zakłada, że do 2050 r. energia jądrowa będzie wytwarzać 25% energii elektrycznej - czyli 1250 GWe zainstalowanych mocy jądrowych. Aby osiągnąć ten cel, do 2050 r. na całym świecie musi zostać uruchomionych 1000 GWe nowych mocy".

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 04.08.2020r. 15:43
Od czego zależą wyniki badań? O tego kto płaci za badania.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-08-2020r. 10:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE