ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Składowisko odpadów nuklearnych dzieli Zagrzeb i Lublanę
04.08.2020r. 12:01

Chorwacja i Słowenia rozmawiają o rozbudowie elektrowni jądrowej w Krško. Oba krają chciałyby tego projektu, jednak problemem stanowi lokalizacja nowego miejsca składowania odpadów. W ubiegłym tygodniu czeski rząd podpisał umowy z firmą CEZ dotyczące rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany - czytamy w BiznesAlert.pl.

Chorwacja i Słowenia są współwłaścicielami elektrowni jądrowej Krško. Słowenia co jakiś czas wspomina o budowie drugiego bloku, choć ostateczna decyzja o budowie nie zapadła, zarówno ze względów środowiskowych, jak i ekonomiczno-politycznych. Chorwacki minister gospodarki Tomislav Corić powiedział, że Zagrzeb jest gotowy rozważyć przystąpienie do projektu budowy drugiego bloku elektrowni, jeśli Słowenia zdecyduje się zbudować i zaoferować jej partnerstwo. - Chorwacja nie będzie miała nic przeciwko pozyskaniu stabilnego i stosunkowo dużego źródła energii elektrycznej - powiedział Corić

Chorwacja, jako współwłaściciel elektrowni jądrowej uczestniczy obecnie w debacie publicznej na temat transgranicznych skutków tego projektu. Problemem środowiskowym jest kwestia składowania odpadów, która jest również problemem w stosunkach z Bośnią i Hercegowiną. Słoweńcy zaproponowali nowe miejsce na składowanie odpadów

W związku z tym minister Corić powtórzył, że słoweńska oferta dotyczy wspólnego magazynu we Vrbinie w Słowenii. Ta lokalizacja jest jednak nie do przyjęcia dla Chorwatów. Sama Chorwacja myśli o własnym magazynie Trgovskiej Górze. Jednak i tam pojawią się protesty społeczne przeciwko tej inwestycji.
Chorwacja i Słowenia podjęły już w lipcu decyzję o wydłużeniu okresu działalności elektrowni jądrowej Krško o 20 lat - do 2043 roku. Elektrownia jądrowa Krško, położona na terytorium Słowenii, około 20 km od granicy z Chorwacją, została oddana do użytku komercyjnego w 1983 roku i powinna działać według pierwotnego harmonogramu do 2023 roku. Elektrownia dostarcza około 40 procent energii elektrycznej wyprodukowanej w Słowenii. W zakładzie Krško działa ciśnieniowy reaktor Westinghouse PWR o mocy 696 MW. Właścicielami jednostki jest słoweńska spółka państwowa GEN Energija oraz chorwacka państwowa firma Hrvatska Elektroprivreda (HEP). Oba podmioty mają po 50 procent udziałów.

Czeski rząd podpisał w ubiegłym tygodniu porozumienia z ČEZ dotyczące planowanej rozbudowy elektrowni atomowej Dukovany. Umowy obejmują ogólne ramy projektu i jego początkową fazę, w tym przetarg. CEZ ma przygotować preferowaną listę dostawców do 2022 roku i podpisze umowę z jednym z nich do 2024 roku.

Czesi rząd, który posiada 70 procent udziałów w ČEZ, w zeszłym tygodniu zatwierdził plany udzielenia nieoprocentowanej pożyczki na budowę nowego bloku o mocy 1,2 GW - czytamy w BiznesAlert.pl.
Energetica-net/Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE