ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecka policja bada sprawę nielegalnego importu modułów PV
04.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, niemieckie służby celne informują o wykryciu dużych nieprawidłowości w imporcie paneli fotowoltaicznych, które były sprowadzane z Chin. Sprawa ma związek ze stosowanymi przez kilka lat karnymi cłami w zakresie importu chińskich paneli fotowoltaicznych na teren Unii Europejskiej.

Restrykcje celne w zakresie importu chińskich, krystalicznych ogniw i modułów fotowoltaicznych na teren Unii Europejskiej Bruksela wdrożyła w ramach tzw. porozumienia cenowego w grudniu 2013 r.

Wprowadzono wówczas minimalne ceny importowe, a na import modułów od chińskich producentów, którzy nie zgodzili się na współpracę z Komisją Europejską i nie stosowali minimalnych cen importowych, zostały nałożone wysokie cła antydumpingowe.

Ostatecznie Komisja Europejska zakończyła stosowanie tzw. porozumienia cenowego we wrześniu 2018 roku i od tamtego czasu import chińskich paneli na teren Unii Europejskiej nie wiąże się już z koniecznością przestrzegania minimalnej ceny czy płacenia wysokich, karnych ceł.

Nie zakończyły się jednak postępowania służb celnych, które badają naruszenia zasad importu chińskich paneli fotowoltaicznych na teren Unii Europejskiej w latach 2013-18.

Niemieckie służby celne poinformowały o przeprowadzeniu pod koniec lipca przeszukań w biurach mającej siedzibę w Monachium firmy, która zajmowała się dystrybucją paneli fotowoltaicznych z Chin i która miała je sprowadzać z pominięciem zasad porozumienia cenowego i ceł antydumpingowych.
Przeszukano także biura, a nawet prywatne mieszkania klientów hurtowni sprzętu fotowoltaicznego, którą na celownik wzięły niemieckie służby.

Policja i prokuratura z Monachium zakłada, że klienci hurtowni kupowali panele fotowoltaiczne w niższej cenie, wiedząc, że zostały one sprowadzone niezgodnie z obowiązującymi zasadami importu.

Niemieckie służby celne informują, że w celu obniżenia kosztów importu moduły kupowano z zachowaniem minimalnych, relatywnie wysokich jak na realia rynkowe, cen wprowadzonych przez Komisję Europejską, jednak później firma z Monachium miała wystawiać faktury chińskim producentom, zmniejszając w ten sposób faktyczny koszt zakupu paneli.

Niemieckie służby wyceniły wartość modułów, które sprowadzono niezgodnie z prawem poprzez port w Rotterdamie, na 33 mln euro. Moduły miały trafić m.in. na farmy fotowoltaiczne w Niemczech i we Francji.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 05.08.2020r. 11:15
Czyli kryminogennym jest uchwalanie głupich przepisów - jeżeli człowiek ma możliwość kupić coś taniej to zrobi to.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE