ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morskie farmy wiatrowe dopłacą do systemu i obniżą koszty odbiorców energii
04.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl,W ostatnich latach, gdy technologie OZE były jeszcze relatywnie drogie, wspieranie zielonej energii wiązało się z koniecznością dopłacania do jej produkcji i przerzucania kosztów dopłat na rachunki konsumentów. Teraz brak takich dopłat staje się udziałem nawet dotąd relatywnie drogiej produkcji energii z farm wiatrowych na morzu. Co więcej, jak pokazuje analiza wykonana przez Imperial College London, morskie farmy wiatrowe wybudowane w niedalekiej przyszłości będą nawet zmniejszać rachunki konsumentów energii.

To, że odnawialne źródła energii są już w stanie sprzedawać energię po cenach poniżej cen energii utrzymujących się na rynku hurtowym, widać już choćby na polskim rynku - gdzie w dotychczasowych aukcjach inwestorzy chcący postawić elektrownie wiatrowe w zamian za wieloletnie gwarancje ceny, po której będą sprzedawać energię, zgodzili się, aby ta cena była nawet znacznie niższa od cen, które są notowane na rynku.

Umożliwia to stosowany w Polsce system wsparcia, w którym inwestor otrzymuje gwarancje sprzedaży energii po zgłoszonej cenie na okres 15 lat, przy czym co roku gwarantowany poziom przychodu jest powiększany o średnią inflację.

W efekcie jeśli inwestor, który wygrał aukcję oferując określoną cenę energii, sprzeda ją powyżej tego poziomu, wówczas musi zwrócić nadwyżkę do operatora systemu wsparcia, czyli państwowej spółki Zarządca Rozliczeń SA. W takiej sytuacji, pokrywając tzw. dodatnie saldo, inwestor nie obciążą systemu wsparcia, którego koszty mają być przenoszone na rachunki w postaci tzw. opłaty OZE, ale nawet zmniejsza obciążenia konsumentów.

Taki system rozliczeń zielonej energii jest stosowany także w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie nosi nazwę kontraktów różnicowych (ang. Contracts for Difference).

Z tego systemu na Wyspach korzystają głównie inwestorzy budujący morskie farmy wiatrowe, którzy z roku na rok są gotowi oferować w kolejnych aukcjach coraz niższe ceny energii, a wyniki ostatniej, ubiegłorocznej aukcji dla offshore w Wielkiej Brytanii sugerują, że objęte w niej gwarancjami sprzedaży energii projekty mogą sprzedawać energię na rynku po cenach wyższych od zapewnionych w aukcji i w efekcie inwestorzy będą musieli zwracać generowane w ten sposób nadwyżki, dopłacając do systemu wsparcia i obniżając rachunki odbiorców energii.

Do takiego wniosku doszła grupa analityków z Imperial College London, którzy wyliczyli, bazując na wynikach przeprowadzonych w Europie w latach 2015-19 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, że w tym czasie ceny oferowane przez inwestorów spadały rocznie nawet o 12 proc., a średnia, zagwarantowana w ubiegłym roku cena wyniosła około 51 euro/MWh.

Jak podkreślają autorzy analizy z Imperial College London, której wyniki zostały opublikowane w magazynie Nature Energy, w przeprowadzonych w Niemczech i Holandii aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej z góry wykluczano dopłaty, umożliwiając inwestorom realizację projektów bez jakichkolwiek gwarancji odkupu energii, a ubiegłoroczna aukcja w Wielkiej Brytanii powinna skutkować sytuacją, w której to producenci energii wiatrowej na morzu będą dopłacać do systemu kontraktów różnicowych, obniżając koszty energii dla odbiorców końcowych.

W brytyjskiej aukcji przeprowadzonej w 2019 roku inwestorzy zaproponowali ceny sprzedaży energii średnio za około 40 funtów/MWh, co było poziomem o około 30 proc. niższym od wyników aukcji przeprowadzonej dwa lata wcześniej.

Jeśli ceny energii na rynku będą wyższe, a jest to bardzo prawdopodobne, wówczas po uruchomieniu farm wiatrowych objętych wsparciem w aukcji z 2019 roku może dojść do zjawiska - jak określili to autorzy raportu - "negatywnych subsydiów".

- Morska energetyka wiatrowa wkrótce będzie tańsza od energii z konwencjonalnych elektrowni i może stać się najtańszym źródłem energii w Wielkiej Brytanii. Subsydiowanie energii do tej pory podnosiło koszty energii, jednak w ciągu kilku lat tania energia odnawialna będzie je obniżać - komentuje dr Malte Jansen, jeden z autorów raportu.

- Niesamowity postęp jest zasługą rozwoju technologii, ekonomii skali i stworzenia efektywnego łańcucha dostaw w basenie Morza Północnego, ale również jest możliwy dzięki dekadzie decyzji politycznych, które umożliwiły redukowanie ryzyka inwestycji w offshore, co obniżyło koszty finansowania projektów wartych miliardy funtów - dodaje dr Iain Staffell z Imperial College London.
Autorzy raportu podkreślają, że notowany spadek kosztów energii wiatrowej na morzu sprawia, że realne stają się dodatkowe inwestycje, które pozwolą na stabilizowanie systemu energetycznego i umożliwią dekarbonizację innych sektorów dzięki wykorzystania energii wiatrowej do produkcji czystego wodoru zużywanego następnie w ciepłownictwie, przemyśle czy transporcie.

Coraz tańsza energia z offshore

Brytyjczycy prowadzą aukcje dla energetyki odnawialnej już od 2015 r. W ostatnich latach Londyn konsekwentnie realizuje aukcje dla technologii zaliczonych do grupy "mniej rozwiniętych", do których wlicza się m.in. morską energetykę wiatrową. Brytyjskie władze pomijają natomiast aukcje dla technologii rozwiniętych, a więc dla lądowego wiatru i fotowoltaiki.

Inwestorzy, którzy zaoferują najniższe ceny za energię, aż do wyczerpania wolumenu mocy zaproponowanego w aukcji, zyskują prawo do gwarantowanego poziomu przychodów ze sprzedaży energii na okres 15 lat w ramach mechanizmu kontraktów różnicowych.

Po rozstrzygniętej aukcji inwestorzy mają rok na podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej oraz udowodnienie, że wydali już co najmniej 10 proc. z założonego całkowitego kosztu inwestycji. Zgodnie z brytyjskim mechanizmem inwestorzy sprzedają energią na rynku, a jeśli rynkowa cena energii (reference price) jest niższa od zagwarantowanych w aukcji (strike price), przysługuje im wyrównanie. Natomiast średnie rynkowe ceny powyżej ceny zgłoszonej w aukcji oznaczają konieczność zwrotu nadwyżki.

W pierwszej z trzech dotychczasowych aukcji dla morskich wiatraków, przeprowadzonej w lutym 2015 roku, inwestorzy zgłaszający projekty na 1,2 GW zaproponowali ceny na poziomie 114,39 - 119,89 funtów/MWh.

W drugiej aukcji, którą Brytyjczycy przeprowadzili w 2017 roku, w przypadku projektów morskich farm wiatrowych zgłoszonych przez Orsted (projekt Hornsea 2 o zgłoszonej wówczas mocy aż 1,386 GW) i EDPR (Moray, zgłoszono 1,116 GW) - zagwarantowano sprzedaż energii po cenie 57,5 GBP/MWh. Produkcja energii ma w tym wypadku rozpocząć się w latach 2022-23. Natomiast w przypadku projektu morskiej farmy wiatrowej Trinton Knoll (0,9 GW), zgłoszonego przez innogy i Statkraft, zaoferowana cena wyniosła 74,75 GBP/MWh, a produkcja energii ma ruszyć w latach 2021-22.

Natomiast w aukcji z 2019 roku deweloperzy zaproponowali ceny wynoszące nawet poniżej 40 funtów/MWh (najniższa cena wyniosła 39,65 GBP/MWh), podczas gdy średnia cena energii na rynku hurtowym w Wielkiej Brytanii z 2018 roku wynosiła około 52 GBP/MWh.

W tej aukcji do podziału był wolumen 5,8 GW, którego uruchomienie ma pozwolić na zaspokojenie 8,5 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię. W tym gwarancje sprzedaży energii zyskało sześć projektów morskich farm wiatrowych łącznie na 5,5 GW, które mają produkować rocznie w sumie około 28 TWh energii elektrycznej przy założeniu współczynnika wykorzystania mocy średnio 58,4 proc.

Wśród beneficjentów tej aukcji jest norweski koncern paliwowy Equinor, który za kilka lat wybuduje w brytyjskiej części Morza Północnego największą na świecie morską farmę wiatrową Dogger Bank o mocy 3,6 GW.

Nadal najtańszy wiatr na lądzie

W najnowszej analizie kosztów wytwarzania energii z poszczególnych źródeł odnawialnych Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) szacuje, że średni koszt energii z farm wiatrowych na morzu wyniósł w ubiegłym roku przeciętnie 115 dol./MWh, jednak tutaj prognozowane jest dalsze, znaczące zejście z kosztami, które ma sprawić, że wkrótce normą będą ceny energii z morskich wiatraków rzędu 50-100 dol./MWh.

Według IRENA koszt energii z lądowych farm wiatrowych zmalał w ciągu roku o 9 proc. do średniego poziomu 53 dol./MWh, a przeciętny koszt energii z farm fotowoltaicznych spadł o 13 proc. do poziomu 68 dol./MWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: przesada 05.08.2020r. 09:58
Znowu ta zielona nowomowa, która wprowadza czytelników w błąd. Nie: dopłacą do systemu, tylko zaczną ponosić w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 05.08.2020r. 10:47
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego płacący zysk nie otrzymuje w zamian jakiegokolwiek dobra 30 tysięcy USD zysku... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ekologik 05.08.2020r. 10:55
wiatraki na morzu niszczą ekosystem spowalniając wiatr zmniejszają napowietrzenia wody przyczyniając się do... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-08-2020r. 17:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE