ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosjanie lobbują w Waszyngtonie przeciwko sankcjom USA, które utrudniają dokończenie Nord Stream 2
05.08.2020r. 07:57

Firma MRTS odpowiedzialna za budowę rosyjskiego odcinka Nord Stream 2 nie zamierza układać rur na wodach duńskich z użyciem statku Fortuna, który dzierżawiła. Tymczasem w USA trwa lobbing przeciwko sankcjom wobec firm, które zaangażują się w ukończenie magistrali - czytamy w BiznesAlert.pl.

Meżregiontruboprowodstroj (MRTS) poinformowała dziennik RBK, że nie zamierza wykorzystać Fortuny, ani żadnej innej jednostki do dokończenia Nord Stream 2 na wodach duńskich. Ten statek znajduje się obecnie w porcie w Rostocku i mógłby zostać wykorzystany do wsparcia rosyjskiego Akademika Czerskiego, by przyspieszyć dokończenie budowy. Ośrodek ICIS obliczył, że połączone siły Czerskiego i Fortuny pozwoliłyby dokończyć odcinek duński Nord Stream 2 w około 53 dni.

Służba prasowa Nord Stream 2 AG zadeklarowała w komentarzu dla RBK, że jak najszybciej poinformuje o dalszych planach odnośnie do wznowienia prac na wodach duńskich.

RBK podaje, że nie jest jasne, kto jest właścicielem Fortuny. Ma to znaczenie z punktu widzenia potencjalnych sankcji USA wobec podmiotów zaangażowanych w dokończenie Nord Stream 2. Być może z tego względu Gazprom Fłot przekazał Akademika Czerskiego firmie STIF, która przestała należeć do grupy kapitałowej Gazpromu w drugim kwartale 2020 roku. Poszerzone sankcje USA mogą uderzyć w firmy zaangażowane w ukończenie Nord Stream 2. Znalazły się w wersjach budżetu Pentagonu przygotowanych przez Izbę Reprezentantów oraz Senat i czeka je dalsza ścieżka legislacyjna.
Tymczasem Reuters ustalił na podstawie danych Senatu USA, że właściciele Nord Stream 2 (spółka Nord Stream 2 AG) opłacili lobbystów z BGR Group, Roberti Global LLNC oraz Sweeney & Associates kwotą sięgającą 1,69 mln dolarów w pierwszej połowie 2020 roku. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku i więcej niż w całym 2018 roku. Lobbyści są jednak zarejestrowani na mocy zmienionego prawa amerykańskiego, które pozwala uniknąć podania ich danych personalnych pod warunkiem, że ich praca nie przynosi korzyści rządom zagranicznym. Nord Stream 2 AG przekonuje, że niedokończony gazociąg to przedsięwzięcie ekonomiczne, nie polityczne. Tymczasem ta firma należy w stu procentach do Gazpromu.

Nord Stream 2 AG wciąż nie przekazała harmonogramu prac na wodach duńskich niezbędnego do ich rozpoczęcia - czytamy w BiznesAlert.pl.
RBK/Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE