ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Cięcie kosztów projektów jądrowych dzięki podejściu flotowemu
05.08.2020r. 09:38

Powielanie jest kluczem do obniżenia kosztów nowych projektów jądrowych i przyciągnięcia inwestycji w stabilne, niskoemisyjne źródła energii i ciepła, stwierdza Julia Pyke, dyrektor ds. finansowania i regulacji ekonomicznych Sizewell C w EDF Energy.


Julia Pyke wzięła udział 28 lipca br. w seminarium internetowym Agencji ds. Energii Jądrowej (Nuclear Energy Agency, NEA) OECD na temat niedawno opublikowanego przez paryską agencję dokumentu Policy Brief zatytułowanego Unlocking financing for nuclear energy infrastructure in the COVID-19 economic recovery. Poniżej znajduje się skrócona wersja jej prezentacji dla uczestników seminarium.

"Pod koniec maja tego roku, po ośmiu latach konsultacji społecznych, przedstawiliśmy plany budowy (Development Consent Order) elektrowni jądrowej Sizewell C w Suffolk. Złożyliśmy również wniosek o licencję na eksploatację obiektu jądrowego, jak również o pozwolenie środowiskowe. Wczesne prace (np. projekty drogowe) są gotowe do rozpoczęcia i zadania o wartości 300 mln GBP (390 mln dol.) mogą zostać zlecone do wykonania jeszcze w tym roku.

Mocno wierzymy w optymalny bilans energetyczny dla Wielkiej Brytanii. Jesteśmy zwolennikami wielu technologii; w istocie samo EDF dysponuje prawie wszystkimi technologiami wytwarzania i wydaje około 2 milionów funtów dziennie na badania i rozwój. Energia jądrowa nie jest niezbędna we wszystkich krajach, które mogą dysponować np. energią geotermalną lub wodną. Ale w Wielkiej Brytanii mamy wiatr, a wiatr jest niestabilny. W tym kontekście uważamy, że energia jądrowa ma zasadnicze znaczenie dla Wielkiej Brytanii.

Morska energetyka wiatrowa wykonała świetną robotę, obniżając koszty wytwarzania, ale koszty przesyłu, dystrybucji i bilansowania są dość wysokie. To, co faktycznie wpływa na rachunki konsumentów w Wielkiej Brytanii, to skomplikowana kombinacja kosztów poszczególnych technologii wytwarzania (energia jądrowa jest znacznie droższa w budowie), kosztów operacyjnych technologii (energia jądrowa jest tutaj tania) oraz kosztów przesyłu, dystrybucji i bilansowania system.

Ponieważ jest to skomplikowane, nie nadaje się do narracji medialnej, która sugeruje, że indywidualne koszty wytwarzania energii wiatrowej na morzu "w porównaniu z" energią jądrową są odpowiednim porównaniem. Problem dla konsumentów brzmi: "Ile kosztuje niskoemisyjny system energii elektrycznej, w którym można włączać światła w bezwietrzną noc?". Jest to koszt całego systemu, który Ci to umożliwia.

Hinkley Point C, elektrownia wyposażona w bliźniacze reaktory EPR budowana w Somerset, już wykazuje korzyści płynące z budowy dwu bloków jednocześnie. Około 45 proc. więcej stali zostało zainstalowanych w tym samym czasie; instalacja elementów układu chłodzenia zajęła o 50% mniej czasu; uzyskano 85 proc. oszczędności czasu zalania betonem fundamentów pod reaktor dzięki wspólnym studzienkom i nastąpił 30% wzrost prędkości montażu podłogi obudowy bezpieczeństwa.

Sizewell C, jako kopia elektrowni w Somerset, będzie faktycznie jednostkami 3 i 4 brytyjskiej floty EPR, a ich budowa będzie kosztować nawet 4 miliardy funtów mniej. Połowa tej liczby wynika z braku konieczności powtarzania procesu zatwierdzania projektów przez brytyjskie organy regulacyjne.

Powody sukcesu lub niepowodzenia "megaprojektów" są dobrze znane. Badania przeprowadzone przez IPA Inc wykazały, że 70 proc. megaprojektów przemysłowych przekracza o 25 proc. budżet, przekracza harmonogram i ma słabą funkcjonalność. Jednak przy dobrze zaplanowanym procesie wstępnym wskaźnik sukcesu skacze z 30 proc. do 64 proc.. Około 80 proc. projektów z dobrymi danymi podstawowymi i pomyślną realizacją zakończyło się sukcesem, przy średnim przekroczeniu kosztów o 4 proc.

IPA posiada bazę danych zawierającą 5000 projektów i zróżnicowaną analizę wspólnych czynników projektów udanych i projektów nieudanych. Tak więc, identyfikując typowe czynniki sukcesu, mamy nadzieję, że Sizewell C spełnia te kryteria, które podsumowując w jednym wierszu, dotyczą dobrego przygotowania: najpierw przygotuj swój projekt, dokładnie wiedz, co jest budowane, najlepiej skorzystaj z zespołu, który go wcześniej zbudował i tak dalej.

Brzmi to bardzo prosto, ale jest to bardziej skomplikowane, gdy robisz coś, co ma zasadniczo charakter rządowy a prawie wszystkie megaprojekty w Wielkiej Brytanii wymagają intensywnych interakcji ze stroną rządową. Musisz pogodzić politykę z inżynierią i właśnie to mamy nadzieję zrobić, aby Sizewell C stanowczo znalazła się w grupie sukcesów, a nie w grupie z przekroczeniem czasu i kosztów.

Ryzyko związane z budową jest bez wątpienia zmniejszone, gdy kopiujesz to, co zrobiłeś wcześniej. Sama elektrownia HPC wykazała zalety podejścia flotowego, ponieważ składa się z dwóch jednostek. Wszystko to zmniejsza ryzyko niepowodzenia projektu.

Koszt budowy Sizewell C wynosi około 20 miliardów funtów, z czego 10 miliardów funtów to koszty materiałowe - stal, sprzęt, kruszywo, kable i tak dalej. Jeśli dokładnie wiesz, co budujesz, zanim zaczniesz, znasz już koszt materiałów.
Pozostałe 10 miliardów funtów to koszt robocizny, który dzieli się na dwie grupy: koszt prac projektowych, zezwoleń i prac ziemnych oraz koszt instalacji sprzętu. W Sizewell planujemy korzystać z tych samych zespołów nadzorczych, tych samych wykonawców - największych, najbogatszych i najbardziej doświadczonych firm z branży budowlanej z poziomu 1 (Tier 1), aby mogli wnieść całą swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte przy realizacji projektu Hinkley. Oczywiście planujemy w dużym stopniu wykorzystywać lokalną siłę roboczą i łańcuch dostaw, co przyniesie ogromne korzyści dla hrabstwa Suffolk. Tak więc, jeśli redukują koszt czasu instalacji stali o 45 proc. na bloku 2 w Hinkley, spodziewamy się, że zaczną od tego zwiększonego wskaźnika produktywności w Sizewell.

Francuski EPR działa w Taishan w Chinach. Ten projekt został przywieziony do Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Dwanaście lat i 2,5 miliarda funtów później mamy szczegółowy, zatwierdzony przez Wielką Brytanię projekt i dlatego chcemy go dokładnie powielać, abyśmy nie ponosili kosztów projektu. Osoby, które finansują projekt, nie muszą się martwić, że projekt ulegnie zmianom lub że nastąpi zmiana regulacyjna powodująca zmianę projektu. Regulator wspiera powielanie.

Wszystkie rodzaje megaprojektów są dobrze znane z przekroczenia budżetu i opóźnień. W rzeczywistości EJ Hinkley C, chociaż prasa często o tym nie donosi, jest budowana na czas. Spóźniony był papierowy proces dotarcia do punktu, w którym mogliśmy rozpocząć budowę. Odkąd rozpoczęliśmy budowę w 2015 roku, wszystkie etapy zostały osiągnięte na czas.

Oprócz obniżenia kosztów budowy, bardzo ważne jest, abyśmy również obniżyli koszt kapitału i dlatego potrzebujemy rządu, aby zdecydował o modelu finansowania.

Model kontraktu różnicowego zastosowany w przypadku Hinkley był mocno krytykowany przez Krajowy Urząd Kontroli, a to dlatego, że koszt pieniądza jest głównym kosztem energii jądrowej dla konsumenta. Nie jest nim koszt budowy, mimo że media koncentrują się na tym.

Gdyby budowa Sizewell C była finansowana w sposób, w jaki finansowane są linie przesyłowe - zgodnie z warunkami umowy o regulowanej bazie aktywów (RAB), z której korzysta Scottish and Southern Electricity - Sizewell C kosztowałaby konsumentów około 40 GBP / MWh. Gdyby model RAB nakładał na inwestorów większe ryzyko niż na przykład Scottish and Southern RAB i miałby wyglądać podobnie jak w projekcie Thames Tideway Tunnel, wówczas cena energii byłaby wyższa.

Koszt pieniądza zależy od poziomu ryzyka, jakie uważa się za słuszne, aby można nałożyć na inwestorów. Chodzi o właściwą równowagę między zachętą do obniżania kosztów budowy a całkowitym kosztem energii elektrycznej dla konsumentów. Nasze modelowanie pokazuje, że jeśli energia jądrowa pojawi się w Wielkiej Brytanii w cenie około 75 GBP / MWh, wówczas koszt rachunków za energię elektryczną dla konsumentów spadnie, ponieważ nie porównujemy energii jądrowej ani z energią wiatrową ani słoneczną, porównujemy energię jądrową z innymi sposobami wytwarzania, gdy wiatr nie wieje.

Strategia EDF po Hinkley i po COVID polega na tym, że nie chce już być deweloperem bilansowym, a to daje UK szansę na stworzenie nowego, kierowanego przez Brytyjczyków podejścia do posiadania kolejnych obiektów jądrowych w Wielkiej Brytanii.

EDF zawsze pozostanie długoterminowym partnerem strategicznym i ważną częścią łańcucha dostaw, ale jeśli rząd Wielkiej Brytanii wybierze model oparty na regulowanych aktywach, wówczas własność może zostać podzielona między sam rząd, który może zdecydować się na wniesienie kapitału z góry, a następnie jego sprzedaż w miarę postępów budowy, oraz inwestorów finansowych, w tym brytyjskie fundusze emerytalne, którym zależy na długoterminowym wskaźniku cen konsumpcyjnych (CPI) i bardzo stabilnych produktach.

Nikt nie powinien promować technologii dla niej samej, jeśli pominie się interes komercyjny. Naszym celem jest system niskoemisyjny. Nie wszystkie kraje potrzebują energii jądrowej, ale wszystkie kraje potrzebują solidnej energii niskoemisyjnej. W niektórych przypadkach nie ma oczywistych sposobów jej wytworzenia poza energią jądrową. Przejście do bardziej systematycznego podejścia - "Czy to tworzy niskoemisyjny, tani system?" - byłoby znacznie bardziej produktywne dla klimatu.

Ostatnim punktem ryzyka jest ryzyko polityczne. Jedną rzeczą jest ograniczenie ryzyka politycznego kontraktami i jest to podejście konieczne, ale innym podejściem zawierającym ryzyko polityczne jest: "Do czego używasz energii jądrowej?". W branży energetycznej każdy chce przedstawić optymalny bilans energetyczny oparty na jego własnej technologii, a to sprawia, że debata jest szczególnie trudna, ponieważ niektóre stanowiska są przedstawiane, jako bezinteresowne i oparte na poglądach na to, co jest najlepsze dla planety, ale ogólnie mówiąc ludzie mają tendencję do promowania własnej technologii.

Wierzymy w optymalną mieszankę z większością preferowanych technologii, ale jedną rzeczą, którą robimy z Sizewell - oprócz przewidywania jego wykorzystania do produkcji energii elektrycznej - jest umieszczenie zaworów, aby upewnić się, że możemy odprowadzać ciepło o różnych temperaturach. Oznacza to, że ponieważ w Wielkiej Brytanii zużywamy tylko około 30% ciepła wytwarzanego przez elektrownię jądrową na produkcję energii elektrycznej, istnieje ogromny potencjał wykorzystania energii jądrowej do wspomagania produkcji wodoru we współpracy z morskim przemysłem wiatrowym, może być ona używana do ogrzewania w procesach przemysłowych i chłodzenia banków danych, a nawet w ciepłownictwie. W innych krajach ciepło jest pompowane na odległość około 80 kilometrów".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE