ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bankowcy ocenili propozycję dot. obowiązku OZE na rok 2021
05.08.2020r. 17:12

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl Związek Banków Polskich ocenił pozytywnie propozycję Ministerstwa Klimatu w zakresie poziomu tzw. obowiązku OZE na rok 2021. Jednocześnie ZBP proponuje uzupełnienie rządowego rozporządzenia o zapisy, które umożliwią ograniczanie utrzymującej się, ogromnej nadwyżki zielonych certyfikatów.

Według propozycji Ministerstwa Klimatu, w przyszłym roku ma zostać utrzymany obowiązek OZE z 2020 roku, wynoszący 19,5 proc. dla świadectw pochodzenia energii odnawialnej - z wyłączeniem energii pochodzącej z biogazowni rolniczych (tzw. zielonych certyfikatów), a także 0,5 proc. dla świadectw pochodzenia energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczych, czyli dla tzw. błękitnych certyfikatów.

Jednocześnie Ministerstwo zasygnalizowało zmianę obowiązku w kolejnych latach, tłumacząc to malejącą liczbą producentów energii odnawialnej korzystających z tego systemu - na skutek zakończenia 15-letniego okresu wsparcia czy przejścia do systemu aukcyjnego.

Do rządowej propozycji w zakresie obowiązku OZE na rok 2021odniósł się także Związek Banków Polskich, pozytywnie oceniając propozycję Ministerstwa i nazywając ją "dobrym kompromisem miedzy dążeniem do utrzymania stabilności poziomu cen zielonych certyfikatów oraz ochroną odbiorców końcowych energii elektrycznej przed nadmiernym wzrostem cen".

Związek Banków Polskich ocenia, że o ile dla producentów energii odnawialnej działających w systemie zielonych certyfikatów korzystniejsze byłoby zwiększenie obowiązku, co mogłoby skutkować ograniczeniem nadpodaży certyfikatów przekraczającej 20 TWh, to jednak zdaniem ZBP takie działanie mogłoby skutkować w kolejnych latach pojawieniem się możliwości płacenia opłaty zastępczej w zakresie certyfikatów biogazowych.

ZBP proponuje w takiej sytuacji wprowadzenie do rządowego rozporządzenia nt. obowiązku OZE na rok 2021 zapisu gwarantującego nieobniżanie poziomu obowiązku do czasu, gdy rynkowa nadpodaż certyfikatów zacznie wyraźnie spadać.
Propozycja bankowców zakłada również wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym limit udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z zielonych certyfikatów będzie w kolejnych latach zwiększany o 20 proc. w miarę migracji biogazowni rolniczych do sytemu aukcyjnego lub FIT/FIP. W przypadku wykonania skutecznej migracji wszystkich tego rodzaju źródeł do nowych systemów wsparcia, zdaniem ZBP obowiązek biogazowy powinien zostać zmniejszony w 2022 r. do 0 proc.

ZBP zaznacza, że wcześniej nad rozwiązaniem problemu nadpodaży zielonych certyfikatów pracowała grupa robocza powołana przez Ministerstwo Energii jeszcze w 2018 roku. Efektem prac zespołu ekspertów, w tym uczestników systemu certyfikatów oraz przedstawicieli banków, było stanowisko z propozycjami działań skierowane do Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w ME.

Wcześniej propozycję MK w zakresie obowiązku OZE na 2021 r. poparły także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.

PSEW zaapelował o utrzymanie obowiązku OZE na obecnym poziomie nie tylko w 2021 roku, ale także w 2022 roku, tłumacząc to wciąż utrzymującą się bardzo wysoką nadpodażą świadectw pochodzenia, sięgającą rocznego obowiązku umorzenia świadectw, która na koniec czerwca 2020 r. według PSEW odpowiadała produkcji około 21,7 TWh energii odnawialnej.

Z kolei Rada OZE działająca przy Konfederacji Lewiatan zaapelowała, podobnie jak ZBP, o nieobniżanie obowiązku do czasu, gdy zacznie maleć nadpodaż certyfikatów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE