ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ocena kosztów produkcji zielonego wodoru w USA i Europie
06.08.2020r. 06:00

Według nowego raportu Międzynarodowej Rady ds. Czystego Transportu (International Council on Clean Transportation), cena wodoru produkowanego z energii wytwarzanej z OZE może spaść prawie o połowę do 2050 r. w Europie i USA.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 25 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: EL 19.08.2020r. 08:42
ad.Biogaz. Jeśli rolnik ma kilka krówek i świnek - masz rację kol. MAX. Problem poważny zaczyna się na fermie tuczników np. 10 000 szt. Kto tam był, albo tym gorzej w pobliżu mieszka - ten wie o czym mówię. Biogazownie rolnicze w Polsce dość dobrze wystartowały, choć z dużym opóźnieniem w stosunku do naszych wszystkich sąsiadów z wyjątkiem wschodnich. Naszych inwestorów zdławił system regulacyjny i pazerność niektórych z nich oraz lekceważenie wiedzy technologicznej, którą sąsiedzi Polski osiągnęli. Pazerność części inwestorów popychała w kierunku coraz większych mocy (powyżej 1 MWe), co nie było zbilansowane ani z zasobami substratów do fermentacji (pomijam nawet owczy pęd do kiszonek z kukurydzy), ani z pomysłem na zagospodarowanie naturalnego nawozu - biomasy pofermentacyjnej, bo brakowało powierzchni do nawożenia. Odrębnym problemem było wytwarzanie dużej ilości ciepła odprowadzanej do atmosfery (75-80%). To wszystko powodowało (słusznie) bunt okolicznych mieszkańców, a po zmianie zasad gry (certyfikaty), żadna inwestycja w biogaz rolniczy nie opłacała się. Doświadczył tego POLDANOR, najlepsza w Polsce duńska firma z 11 biogazowniami rolniczymi przy tuczarniach trzody chlewnej. Dlatego moje obawy są uzasadnione, że jak za biogazownie rolnicze wezmą się koncerny energetyczne - to powtórka negatywnego scenariusza jest niestety bardzo prawdopodobna.
Kol.MAX nie lekceważ dążenia ludzi dążących do ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU, bo oni doskonale wiedzą, że trzeba umieć przewidzieć skutki działań w środowisku naturalnym, jak i w bilansie ekonomicznym. Anglicy w XIX w. nauczyli Chińczyków prostym sposobem wytwarzać biogaz przydomowy. Osiągnęli najważniejszy cel: oswojenie prostego człowieka z biogazem. Prostacy to wszystko później zniszczyli, ale nie lekceważę zdolności Chińczyków do asymilowania najlepszych doświadczeń ze świata. Chociaż i tam zdarzają się czarne charaktery, które sprzedają tanio panele PV, tylko nie tych firm, które są znakomite. Reasumując: wiedza, wiedza i analiza krytyczna osiągnięć tych, którzy są od nas lepsi. Jestem niestety sceptykiem, bo niedouczonych i wszystkowiedzących megalomanów u nas jest więcej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 19.08.2020r. 09:57
Kol EL też jestem zdania ,że małe jest piękne ale jeżeli ktoś hoduje w jednym miejscu 10 k. wieprzków, czy kilkadziesiąt tysięcy "kuraków" musi przewidzieć utylizacje odchodów....no sorry taki jego śmierdzący obowiązek. Może wziąć kredyt wybudować cokolwiek co załatwi problem - sposobów na zagospodarowanie odpadów biologicznych jest wiele tylko trzeba dobrać taki który będzie pasował do konkretnej lokalizacji i jej warunków ekonomicznych.... Znam przypadek biogazowni która została przewymiarowana i nie zdołała pozyskać nawet minimalnej ilości wsadu dla zapewnienia ciągłości działania,lub gazowych zespołów kogeneracyjnych pracujących na gazie z hałdy wysypiskowej.....rozbiór gazu był tak duży że bakterie metanowe zdychały przez zasysane do hałdy powietrze. Moim skromnym zdaniem odpady biologiczne z hodowli powinny trafiać na pola gdzie pozyskano paszę dla tejże hodowli. Wiem : problem logistyczny. Tzw "ochronę klimatu" mozna sobie odpuścić a ochroną środowiska winni zajmować się specjaliści a nie politycy czy związkowcy.
Poza tym nie zgadzam się że "czarne charaktery" sprzedają tanie panele. Niech sobie sprzedają za tyle za ile im się opłaca . Pewnie jak wszystko panele też różnią się jakością ale to święte prawo klienta do wyboru swojego standardu. Poza tym nie bardzo widze powód dla którego te tańsze są znacząco gorsze od tych droższych albowiem jedne i drugie robione są na tych samych liniach . Istota leży w bezwzględnej egzekucji praw gwarancyjnych i takiej organizacji prawa aby było to mozliwe nawet z drugiego końca swiata.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE