ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE rozważa wprowadzenie rozwiązań zmniejszających emisje CO2 z lotnictwa
06.08.2020r. 15:43

Unia Europejska rozważa wprowadzenie rozwiązań, które zmusiłyby linie lotnicze do stosowania bardziej przyjaznych dla środowiska paliw, ponieważ stara się ograniczyć wpływ lotnictwa na klimat - czytamy w BiznesAlert.pl.

Chociaż kryzys związany z koronawirusem zmniejszył w tym roku emisje z podróży lotniczych, emisje CO2 z lotów w Europie rosły każdego roku w latach 2013-2019, a sektor ten jest daleko od celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Aby temu zaradzić, Komisja Europejska planuje skłonić linie lotnicze do stosowania paliw o niższej zawartości węgla - takich jak płynne zaawansowane biopaliwa i paliwa wytwarzane z odnawialnej energii elektrycznej zamiast nafty.

W konsultacjach rozpoczętych w środę Komisja przedstawiła możliwości takiego rozwiązania, w tym ustalenie kwot dla linii lotniczych na wykorzystanie pewnej ilości paliw zrównoważonych oraz zobowiązanie przemysłu paliwowego do ich minimalnej produkcji. Inne opcje obejmują europejski system handlu uprawnieniami do emisji paliw, europejskie przetargi na zrównoważoną produkcję paliw lub nowy system akredytacji "zielonych linii lotniczych". Paliwa zrównoważone stanowią niewielki, 0,05-procentowy udział w zużyciu paliwa lotniczego w UE i są utrudnione przez wysokie koszty w porównaniu z konwencjonalną naftą oraz brak popytu wśród linii lotniczych. Komisja stwierdziła również, że opcja podatku naftowego również jest możliwa i przyznała, że brak takiego podatku przyczynił się do powstania luki cenowej między zrównoważonymi paliwami do silników odrzutowych a naftą.
Holandia, Niemcy, Francja, Belgia i Dania wezwały UE do opodatkowania lotnictwa w celu ograniczenia wpływu tego sektora na środowisko, ale kwestia ta byłaby trudna do wdrożenia. Podatki UE muszą być ustalane jednogłośnie, co oznacza, że jeden kraj może je zawetować - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Socyal 07.08.2020r. 07:16
Trzeba się nie bawić w półśrodki. Radzę zamknąć lotniska w UE. Kto mieszka niedaleko Grodna, Kaliningradu Brześcia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 07.08.2020r. 07:44
Tja.... to nić że samoloty będą "spadywać" tylko żeby nie wytwarzały tego "strasznego CO2". UE... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE