ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Erdogan: wznowiono odwierty na wschodzie Morza Śródziemnego
07.08.2020r. 16:57

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił w piątek, że Turcja wznowiła prace badawcze nad wydobyciem węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Eksploatacja podmorskich złóż jest przedmiotem sporu między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem - pisze agencja AFP.

"Ponownie uruchomiliśmy odwierty" - powiedział Erdogan dziennikarzom po piątkowych modłach w meczecie Haga Sophia. Dodał, że na miejsce wysłano okręt hydrograficzny Barbaros Hayreddin Pasa.

Wczoraj Grecja i Egipt podpisały umowę dotyczącą wyznaczenia granic morskich i określenia wyłącznych stref ekonomicznych między obu krajami. Jak przypomina agencja Reutera, krok ten spotkał się z krytyką Turcji, a jej prezydent opisał porozumienie jako "bezwartościowe".

Zdaniem Erdogana czwartkowa umowa zawarta między Grecją i Egiptem jest odpowiedzią na analogiczne porozumienie podpisane w listopadzie ub.r. przez władze Turcji i uznawany na arenie międzynarodowej rząd Libii. Prezydent Turcji zapowiedział trzymanie się ustaleń zawartych w umowie z Libią, której przyjęcie spotkało się z krytyką Egiptu, Cypru i Grecji.

Kraje te uważają, że porozumienie godzi w ich interesy ekonomiczne. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło, że tereny objęte umową między Atenami a Kairem obejmują strefę szelfu kontynentalnego Turcji.
Wcześniej Turcja zgodziła się na przerwanie prac badawczych na spornym fragmencie morza, o co prosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel starająca się złagodzić napięcie między stronami konfliktu. Czwartkowa umowa została jednak uznana przez Turcję za nie dotrzymanie przez Grecję warunków przerwy w badaniach - wyjaśnia AFP.

Odkryte w ostatnich latach we wschodniej części Morza Śródziemnego bogate złoża gazu ziemnego przyczyniły się do powstania nowych i wzmocnienia starych konfliktów w regionie - zauważają agencje.

Turcja już wcześniej zintensyfikowała wiercenia i badania morskie u wybrzeży Cypru wywołując gniew większości krajów regionu i Unii Europejskiej - podaje AFP.

Kraj ten oskarża również od dłuższego czasu Grecję o to, że usiłuje pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich pól naftowych i gazowych na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym, gdzie - zdaniem Ankary - granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd - tłumaczy agencja AP.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE