ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Program wygaszania polskich kopalń
10.08.2020r. 04:50

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło program likwidacji (wygaszania) polskich kopalń węgla kamiennego. Program ten może doprowadzić do konieczności importu w roku 2040 ponad 65 mln ton węgla kamiennego rocznie, w tym ponad 35 mln ton węgla kamiennego tylko na potrzeby energetyki wielkoskalowej. Należałoby przeanalizować skąd sprowadzimy tak duże ilości węgla kamiennego i po jakiej cenie.

Likwidacja polskich kopalń

Program wygaszania polskich kopalń przewiduje, że do roku 2040 zostaną zlikwidowane wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego, włącznie z bardzo dobrze działającą kopalnią w Bogdance - Rys. 1.

(1157x425)Rys. 1 Harmonogram wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego. Źródło: MAP1 - Internet. Cytat.

Realizacja proponowanego program likwidacji górnictwa oznaczałaby koniec jakiegokolwiek wydobycia węgla kamiennego w Polsce do 2040 roku. Jednak w tym czasie przedstawiane są inne propozycje, jak Polityka energetyczna Polski do 2040 roku, w której przewiduje się znaczną produkcję energii z węgla kamiennego wynoszącą w roku 2040 ponad 45TWh.

Takie prognozy Polityki energetycznej są uzasadnione. Po roku 2000 oddaliśmy w Polsce do użytku ponad 4 500MW nowych mocy w elektrowniach węgla kamiennego: Kozienice II, Opole V i Opole VI, Łagisza II i Jaworzno III, który będzie uruchomiony na początku 2021 roku. Oznacza to, że te elektrownie będą pracować nie tylko w roku 2040, ale nawet w roku 2070 i później. Dla tych elektrownie potrzebny będzie węgiel kamienny niezależnie jakie będzie jego pochodzenie.

Czy założeniem programu likwidacji wszystkich kopalń jest nadzieja, że kiedy zlikwidujemy własne kopalnie węgla, to producenci z innych krajów wiedząc, że musimy opierać się całkowicie na imporcie węgla kamiennego i jesteśmy od tego importu całkowicie uzależnieni sprzedadzą nam potrzebny węgiel taniej, niż gdybyśmy polegali na własnych zasobach? Czy liczymy na "dobre serce" przyszłych dostawców węgla kamiennego i niskie ceny? To może być zawodne.

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku

Polityka energetyczna Polski do roku 2040 zawiera szereg racjonalnych zapisów - Rys. 2. Przyrost udziału produkcji energii elektrycznej z OZE do 2040 roku do 40% całej energii elektrycznej jest trudny ale możliwy do osiągnięcia, szczególnie przy wsparciu Unii Europejskiej. Zmniejszanie się produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego może wynikać z wyczerpujących się obecnych odkrywek i braku pozwoleń na nowe.

Jedynym elementem jaki jest zupełnie nierealny to budowa elektrowni jądrowych do 2035 roku. Znając wyniki działania Polskiego Programu Energetyki Jądrowej od 2009 roku oraz sytuację finansową polskiej energetyki (w tym paliwowej i gazowej) można z dużą pewnością stwierdzić, że powstanie elektrowni jądrowych przed rokiem 2035 i osiągnięciem produkcji ponad 30TWh (co odpowiada około 4 500MW mocy zainstalowanych) w roku 2040 jest nierealne.

(759x413)Rys. 2. Prognozy produkcji energii elektrycznej. Polityka energetyczna2. Ministerstwo Klimatu. Cytat.

Możliwa do realizacji polityka energetyczna

Ponieważ budowa elektrowni jądrowych do 2040 roku jest mało realna, to jednak konieczne jest wyprodukowanie brakującej wielkości 30TWh energii elektrycznej, aby sprawnie funkcjonowało społeczeństwo i gospodarka. W tak krótkim terminie, biorąc również ograniczone możliwości wykorzystania gazu ziemnego w energetyce wielkoskalowej, braki energii elektrycznej mogą być uzupełnione tylko poprzez elektrownie węglowe. Powoduje, to że zapotrzebowanie na węgiel kamienny w roku 2040 wyniesie w Polsce około 35 mln ton rocznie w energetyce wielkoskalowej - Rys. 3.

(755x203)Rys. 3 Produkcja energii elektrycznej w Polsce w przypadku braku elektrowni jądrowych w Polsce przed 2035r. Obliczenia własne na podstawie danych Polityki energetycznej pokazanych na Rys. 2.

Jak zrealizować import węgla i być niezależnym energetycznie?

Zapotrzebowanie na węgiel z importu (po likwidacji własnych kopalń) wyniesie 35 mln ton rocznie dla elektrowni, dodatkowo trzeba uwzględnić import około 15 mln ton węgla rocznie dla elektrociepłowni i ciepłowni i około 15 mln ton rocznie na potrzeby indywidualne i małej energetyki. W sumie należy liczyć się z koniecznością importu około 65 mln ton węgla rocznie.

Wydaje się, że jest niezbędna analiza całościowa potrzeb energetyki w Polsce i możliwości jej zaspokojenia, ponieważ częściowe działania mogą być w dłuższej perspektywie szkodliwe.

Przypisy:

1Ministerstwo Aktywów Państwowych, "Projekt restrukturalizacji sektora węgla kamiennego" lipiec 2020 r.

2 Polityka energetyczna Polski do 2040 r., Załącznik nr 2, "Wnioski z analiz prognostycznych dla sektora paliwo-energetycznego, Ministerstwo Klimatu, www.gov.pl/web/klimat

Dodaj nowy Komentarze ( 20 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: U-bot 10.08.2020r. 12:58
Panie Profesorze, stawiam orzechy przeciwko $, że sprowadzenie 65 mln ton węgla w 2040 roku (traktuję Pana wyliczenia poważnie:-)), z kopalni North Antelope Rochelle w USA (czytaj artykuł obok) będzie zdecydowanie tańsze niż wydobycie tego węgla w polskich kopalniach, oczywiście wykluczamy z powodów tzw. "bezpieczeństwa energetycznego Polski, (jak byłby Pan uprzejmy wytłumaczyć suwerenowi w krótkich żołnierskich słowach co to dokładnie znaczy i dlaczego ma płacić za prąd więcej a nie mniej) być może jeszcze tańszy import węgla z Rosji, RPA, Australii itd...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 10.08.2020r. 15:32
Sam węgiel z importu może być tańszy, choć trudno przewidzieć w perspektywie 30-50 lat. Jednak gdy doda się to tego koszty utrzymania zamknietych kopalń (trzeba konserwować i pompować wodę), koszty rent dla górników przez 20-30 lat, koszty leczenia i itd. Dodatkowo zasiłki dla kiluset tysiecy osób jakie żyją z obsługi górnictwa, to ten rachunek nie jest już taki oczywisty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 11.08.2020r. 08:16
Rachunek jest oczywisty. Gdy polegaliśmy na gazie z monopolu płaciliśmy ponad 500 dol/1000m3. A w węglu też w zasadzie będzie monopol (logistyka transportu). Gdy pozbędziemy się krajowego bezpiecznika ceny poszybują w górę. Zresztą podatek od CO2 obecnie jest raczej większy niż koszty węgla (i warto dopłacać kilka zł/GJ dla bezpieczeństwa). Niszczy to najtańszą energię z węgla brunatnego i w następnej kolejności kamiennego. Politycy mają chyba zamiar wyłączyć także elektrownie na węgiel brunatny w ciągu kilkunastu lat!!!! A mieliśmy też nie tak dawno problemy logistyczne z węglem i też na to zwróciłbym uwagę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pirx 11.08.2020r. 11:26
Wyłączenie elektrowni na węgiel brunatny wynika z kończeni się złóż. Za chwilę Pątnów nie będzie maiła czym palić. W Bełchatowie to kilkanaście lat, w Turowie nieco dłużej (choć tam wydobycie spadnie).
Co monopolu logistyki transportu węgla, to chciałem zapytać na cym miałaby ona polegać? Czyżby tylko jedna firma na świecie dysponowała masowcami do przewozu węgla?
Ceny węgla z krajowym bezpiecznikiem??? Przecież to polskie górnictwo na nic nie patrzy i leci z cenami w górę. W przypadku węgla energetycznego jednak istnieje coś takiego jak wolny rynek.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pirx 11.08.2020r. 11:34
A po co konserwować zamknięte kopalnie??? Wodę pompują, bo odwadnianie jednej kopalni odbywa się na terenie innej (zresztą już w XVIII wieku kopalnia Król w Chorzowie była odwadniana w Zabrzu). Ale nie jest tak źle - nie wszystkie kopalnie są połączone ze sobą po stronie wodnej. A jeśli zamkniemy wszystko, to nie ma potrzeby odwadniania.
Renty? Czy zamkniemy kopalnie czy nie, to trzeba je płacić. A po zamknięciu górnictwo przestanie produkować następnych inwalidów. A to już oszczędność.
Koszty leczenia? Czy chodzi koszty leczenia chorób układu oddechowego i układu krążenia spowodowane spalaniem węgla?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 11.08.2020r. 13:00
Po co pompować? Tylko miasto Chorzów, jak wiele śląskich miast, jest poniżej naturalnego lustra wody minus 7 metrów. Przestanie pompowania wody oznacza zalanie znaczych połaci Śląska i konieczność przeprowadzki tysięcy ludzi. Na węglu z zagranicy nie oszczędzi się na to nawet przez 1000 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE