ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Trwały i nieodwracalny wzrost udziału w generacji energii źródeł zeroemisyjnych
10.08.2020r. 05:05

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Jak wynika z danych z platformy ENTSO-E, w lipcu 2020r. zużycie energii elektrycznej w Polsce porównaniu do czerwca br. wzrosło o 5,7 proc, ale wzrósł też udział energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych odpowiednio o 134 GWh (19,4 proc.) i 45 GWh (20,4 proc.).

Wzrost udziału energii ze źródeł zeroemisyjnych m/m miał miejsce pomimo wzrostu zapotrzebowania na energię (rosnący mianownik) i pomimo tego, że lipiec nie był szczególnie wietrznym, a standardowo lipcowe sumy promieniowania słonecznego są ok 25 proc. niższe niż w czerwcu. Powodem są nowe inwestycje i konsekwentne przyłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych do sieci.

W I półroczu br. przyłączono do sieci 9 farm wiatrowych o łącznej mocy łączna 183 MW. To jedna z przyczyn wzrostu produkcji energii z wiatru i udziałów energii wiatrowej w generacji. Moc zainstalowana w fotowoltaice w KSE na koniec lipca wyniosła 2261 MW (na podst. danych OSP), co oznacza wzrost o 156 proc. rok do roku i o 7,23 proc. w miesiącach VII - VIII. Tylko w ciągu jednego miesiąca przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice wyniósł 153 MW. Stabilny rozwój mocy fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy obrazuje rysunek.

(748x528)

Warto odnotować że ENSOE nie uwzględnia prosumentów, którzy (zgodnie z przyjętą przez ENTSOE metodologią) zmniejszają tylko zapotrzebowanie na energie z KSE. Ale nawet z tym zastrzeżeniem i z uwzględnieniem faktu, że ENTOSE dopiero od maja br. uwzględnia generacje fotowoltaiczną, może zauważyć wzrost udziału źródeł pogodowozależnych w generacji KSE (o 2-3% r/r) - rysunek.

(920x333)

Średni udział energii ze źródeł pogodowo-zależnych w KSE w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi 10,7%. Jest to niewiele wobec udziału energii ze źródeł pogodowo-zależnych w generacji energii w UE (22%), a w szczególności wobec krajów Europy Zachodniej (Dania - 64%, Niemcy - 42%, czy Grecja, Hiszpania, Portugalia - w granicach 30%). Poniższy rysunek (dane ENTSO-E, opracowanie EMBER) obrazuje jak szybko rosną udziały energii ze źródeł pogodowo-zależnych w UE (ostatnie dwa półrocza), ale też wskazuje, że Polska dołączą pod tym względem do krajów UE zawansowanych w transformacji energetycznej, zastawiając z tyłu Węgry, Czechy, Słowację.

(1200x605)

Już na koniec 2020 roku (zakładając w II półroczu '2020 taki sam wzrost mocy zainstalowanych jak w I półroczu), dzięki fotowoltaice, struktura zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie bardziej zrównoważona - rysunek.

(1200x781)

Na koniec 2020 roku moc zainstalowana w OZE przekroczy 11,6 GW, w tym 8,9 GW w źródłach pogodowo-zależnych, co będzie stanowiło 98% wszystkich nowych mocy w OZE w 2020 roku (łączny wzrost o 1,4 GW). W latach 2021-2023 (tylko w ramach systemu aukcyjnego) spodziewany wzrost mocy farm wiatrowych o ok. 4 GW, który zostanie uzupełniony nowymi mocami źródeł fotowoltaicznych rzędu 2 GW, co ustabilizuje fluktuacje mocy źródeł pogodowo-zależnych. Nic nie wskazuje na to aby trend ten uległ odwróceniu lub zahamowaniu. Trudno też oczekiwać, że potwierdzenie znajdzie teza o tym, że rozwój pogodowo-zależnych OZE wpływa na wzrost kosztów energii czy osłabienie bezpieczeństwa energetycznego.

Źródła pogodowo-zależne to obecnie jedyna, ekonomiczne uzasadniona droga do szybkiego podnoszenia udziałów OZE w krajowym miksie energetycznym bez wzrostu kosztów energii dla odbiorców końcowych. Dane za pierwsze siedem miesięcy br. i prognozy krótkoterminowe pokazują, ze Polska po okresie eksperymentowania z powrotem do energetyki z czasów RWPG (lata 2016-2018), poprzez inwestycje w pogodowo-zależne OZE, konsekwentnie toruje sobie drogę do rozwoju innych celów i obszarów innowacyjności: elektromobilności, integracji sektorów elektroenergetyki i ciepła (rozwoju zielonego i zeroemisyjnego elektroogrzewnictwa) oraz do gospodarki wodorowej.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 10.08.2020r. 20:47
Pozdrowienia z wakacji, jadę sobie na rowerku i podziwiam pięknie stojące wiatraki. Oczywiście te 5000 MW stoi planowo przez 4 miesiące, więc nigdy nie przeczytamy, że to zmarnowana kasa, bo te niewiniątka stoją planowo. Dopiero, gdy ostatnia 200 klęknie awaryjnie, to się dowiemy, że winny Gierek, bo przecież mógł zrobić bloki o trwałości 100 lat, więc to będzie jego i węgla wina.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 11.08.2020r. 08:18
A ile miesięcy planowo, bezużytecznie stoi ten wakacyjny rowerek?
Główne grupy energetyczne są z udziałem Skarbu Państwa i co chwila słychać, że przejmują jakichś wiatraki, które potem planowo stoją przez 4 miesiące jak piszesz. Czy to właściwa gospodarka kol. Zgryźliwy? Czy jesteś gotowy to skrytykować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE