ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Trwały i nieodwracalny wzrost udziału w generacji energii źródeł zeroemisyjnych
10.08.2020r. 05:05

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Jak wynika z danych z platformy ENTSO-E, w lipcu 2020r. zużycie energii elektrycznej w Polsce porównaniu do czerwca br. wzrosło o 5,7 proc, ale wzrósł też udział energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych odpowiednio o 134 GWh (19,4 proc.) i 45 GWh (20,4 proc.).

Wzrost udziału energii ze źródeł zeroemisyjnych m/m miał miejsce pomimo wzrostu zapotrzebowania na energię (rosnący mianownik) i pomimo tego, że lipiec nie był szczególnie wietrznym, a standardowo lipcowe sumy promieniowania słonecznego są ok 25 proc. niższe niż w czerwcu. Powodem są nowe inwestycje i konsekwentne przyłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych do sieci.

W I półroczu br. przyłączono do sieci 9 farm wiatrowych o łącznej mocy łączna 183 MW. To jedna z przyczyn wzrostu produkcji energii z wiatru i udziałów energii wiatrowej w generacji. Moc zainstalowana w fotowoltaice w KSE na koniec lipca wyniosła 2261 MW (na podst. danych OSP), co oznacza wzrost o 156 proc. rok do roku i o 7,23 proc. w miesiącach VII - VIII. Tylko w ciągu jednego miesiąca przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice wyniósł 153 MW. Stabilny rozwój mocy fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy obrazuje rysunek.

(748x528)

Warto odnotować że ENSOE nie uwzględnia prosumentów, którzy (zgodnie z przyjętą przez ENTSOE metodologią) zmniejszają tylko zapotrzebowanie na energie z KSE. Ale nawet z tym zastrzeżeniem i z uwzględnieniem faktu, że ENTOSE dopiero od maja br. uwzględnia generacje fotowoltaiczną, może zauważyć wzrost udziału źródeł pogodowozależnych w generacji KSE (o 2-3% r/r) - rysunek.

(920x333)

Średni udział energii ze źródeł pogodowo-zależnych w KSE w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi 10,7%. Jest to niewiele wobec udziału energii ze źródeł pogodowo-zależnych w generacji energii w UE (22%), a w szczególności wobec krajów Europy Zachodniej (Dania - 64%, Niemcy - 42%, czy Grecja, Hiszpania, Portugalia - w granicach 30%). Poniższy rysunek (dane ENTSO-E, opracowanie EMBER) obrazuje jak szybko rosną udziały energii ze źródeł pogodowo-zależnych w UE (ostatnie dwa półrocza), ale też wskazuje, że Polska dołączą pod tym względem do krajów UE zawansowanych w transformacji energetycznej, zastawiając z tyłu Węgry, Czechy, Słowację.

(1200x605)

Już na koniec 2020 roku (zakładając w II półroczu '2020 taki sam wzrost mocy zainstalowanych jak w I półroczu), dzięki fotowoltaice, struktura zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie bardziej zrównoważona - rysunek.

(1200x781)

Na koniec 2020 roku moc zainstalowana w OZE przekroczy 11,6 GW, w tym 8,9 GW w źródłach pogodowo-zależnych, co będzie stanowiło 98% wszystkich nowych mocy w OZE w 2020 roku (łączny wzrost o 1,4 GW). W latach 2021-2023 (tylko w ramach systemu aukcyjnego) spodziewany wzrost mocy farm wiatrowych o ok. 4 GW, który zostanie uzupełniony nowymi mocami źródeł fotowoltaicznych rzędu 2 GW, co ustabilizuje fluktuacje mocy źródeł pogodowo-zależnych. Nic nie wskazuje na to aby trend ten uległ odwróceniu lub zahamowaniu. Trudno też oczekiwać, że potwierdzenie znajdzie teza o tym, że rozwój pogodowo-zależnych OZE wpływa na wzrost kosztów energii czy osłabienie bezpieczeństwa energetycznego.

Źródła pogodowo-zależne to obecnie jedyna, ekonomiczne uzasadniona droga do szybkiego podnoszenia udziałów OZE w krajowym miksie energetycznym bez wzrostu kosztów energii dla odbiorców końcowych. Dane za pierwsze siedem miesięcy br. i prognozy krótkoterminowe pokazują, ze Polska po okresie eksperymentowania z powrotem do energetyki z czasów RWPG (lata 2016-2018), poprzez inwestycje w pogodowo-zależne OZE, konsekwentnie toruje sobie drogę do rozwoju innych celów i obszarów innowacyjności: elektromobilności, integracji sektorów elektroenergetyki i ciepła (rozwoju zielonego i zeroemisyjnego elektroogrzewnictwa) oraz do gospodarki wodorowej.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Egon 11.08.2020r. 08:36
Przejdźmy na chwilę do wykresu nr 3. Tam na czele postępu są 3 kraje. Niemcy, Dania i Irlandia. Czy nie są to - oczywiście przypadkiem - kraje z najwyższą ceną energii dla odbiorców. Kroczmy więc z postępem i śmiało podnieśmy sztandar nasz w górę, choć burza wrogich tradycyjnych energetyków ..... (jeszcze żyje). Ale za to będziemy innowacyjni. Czyli będzie jak Danii czyli klawo jak cholera.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 11.08.2020r. 09:36
Źle zrobiono lata temu, że zlikwidowano konie jako siłę pociągowa, furmanki i dorożki - tylko samochody i samochodu. A tak tanio było i na rodzimym paliwie, a teraz co, ropa zagraniczna, daje do myślenia. I komu to przeszkadzało? Tak klawo było.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 11.08.2020r. 12:36
Koni jako siły pociągowej nie zlikwidowano przy pomocy ustaw i podatku na konie. Koń przegrał bo był mniej wydajny i droższy jako środek transportu od kolei czy samochodów (traktorów itp.). A tu nowe technologie dają droższy prąd. I zapewne myślisz, że to klawo jak cholera. Owszem towarzysze chińscy patrząc co wyprawia Europa mówią klawo jak cholera.
PS
Jakie kraje mają najdroższy prąd (w detalu) w Europie? Jeszcze raz radzę sprawdzić i porównać z trzecim wykresem. Tam OZE ma się klawo jak cholera.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zielony_Insider 11.08.2020r. 19:27
Ale Ty jesteś demagog, który robi OZE niedźwiedzią przysługę. Jeżeli mamy budować OZE dlatego, że nie ma koni, to najwięksi entuzjaści OZE wysiadają.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 12.08.2020r. 06:12
Mamy budować OZE bo węgiel wysiada w realiach świata. Prąd z węgla jest dotowany na najróżniejsze sposoby w tym ukryte. Gdy na zasadzie przepisów koncerny energetyczne zostały połączone z kopalniami to ich akcje poleciały na łeb na szyję. Tak duża rzecz ludzi, udziałowców energetycznych widzi rozwój poprzez trwanie w energetyce węglowej.
A co do przepisów dla koni to spróbuj wjechać zaprzęgiem do miasta.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 13.08.2020r. 07:31
Owszem bywam nie tylko w Kopenhadze ale np. też w Zakopanem. I wyobraź sobie tam konne bryczki jeżdżą a Zakopane to chyba miasto? Po drodze był Kraków (to miasto?). I jest klawo jak cholera. Ale do Zakopanego nie pojechałem bryczką tylko samochodem bo bryczką by mi się trochę zeszło i dodam że kosztowałoby mnie to dużo więcej. Dodam że dojeżdżam do pracy ok. 30 km i nie robię tego furką ani nawet bryczką. Domyśl się dlaczego. Zapewne dlatego że samochodem jest klawo jak cholera i jak na razie komisarze z UE nie kazali mi się przesiadać na bryczkę. Na rower może mnie zmuszą, ale czy dam radę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE