ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DGP: rząd ma pomysł jak zmniejszyć import energii elektrycznej
10.08.2020r. 06:04

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że w związku ze wzrostem importu energii elektrycznej w pierwszej połowie 2020 r.o 40 proc. w porównaniu do 2019 r. , zmalało zużycie węgla w polskich elektrowniach.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 23 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: popel 10.08.2020r. 09:32
Informacja dla wszystkich oburzonych i chcących taniej energii polecam Ile płacimy za energię w porównaniu do sąsiadów z UE? CIRE 27.07.2020r. 20:50 jest to raport KE pokazujący ile będziecie płacili za tzw. ekologiczną energię miłej lektury
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wodnik 10.08.2020r. 12:23
Szanowny popelu, pod ww. artykułem, toczyła się również bardzo ciekawa dyskusja czytelników cire.pl
Mapki wszystko nam pięknie prezentują, tylko nie mówią o jednym - sile nabywczej polskiego pieniądza.
Względem przeciętnej pensji to na zachodzie kupisz więcej kWh za swoją pensję niż u nas, mimo że nominalnie cena jest wyższa.
Co gorsze tą manipulację z lubością uprawiają co poniektóre środowiska polityczne, prezentując cenę na rynkach hurtowych oraz w odniesieniu do ceny za kWh jaką płaci obywatel np. Niemiec, do tego co płaci przeciętny Kowalski.
Jeżeli natomiast przeliczymy stosunek zarobków 1:1, okaże się, że w Polsce na rynku hurtowym jak i w detalu energia jest bardzo droga.
Byłaby jeszcze droższa gdyby nie import, który irracjonalnymi pomysłami/decyzjami chce się sztucznie ograniczać. Socjalizm wiecznie żywy...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 11.08.2020r. 08:02
To akurat kolega manipuluje. Po pierwsze siła nabywcza polskiego pieniądza jest nie gorsza niż siła nabywcza euro, dolara czy każdej wymienialnej waluty.
Po drugie rzeczywiście zarabiamy mniej niż np. w Niemczech (z kilku powodów, ale główny to jednak ciągle przejście przez obóz socjalistyczny). Ale tu dochodzimy do istoty zagadnienia. Za swoją pensję możemy kupić mniej samochodów niż Niemcy, mniej lodówek, szaf, itd. W zasadzie dotyczy to wszystkiego. Po prostu nasza gospodarka nie pozwala nam więcej zarabiać i nie ma to nic wspólnego z energetyką bo ceny końcowe energii mamy niższe niż np. w Niemczech (nasz przemysł w tym zakresie ma lepsze warunki niż nasi zachodni sąsiedzi). A teraz przejdźmy do energetyki. Polska energetyka jest objęta tymi samymi obostrzeniami (np. podatek od CO2), korzysta z tych samych surowców (choć np. gaz mieliśmy przez wiele lat droższy niż Niemcy). Korzystamy z tych samych maszyn (90% wyposażenia każdej elektrowni pochodzi z eksportu co konkurencja na świecie). Mamy sporo produktów dla energetyki tańszych ale one też idą na eksport (bo są tańsze). Polska energetyka jest tańsza więc jedynie z powodu słabszych płac energetyków co oczywiście nie do końca przekłada się na koszty, bo najlepsi często pracują na zachodzie. A słabsi pracownicy kosztują wcale nie taniej, po pierwsze dlatego, że są mniej wydajni (w rozumieniu efektywni) a po drugie potrzeba ich więcej. Energetyka polska daje produkt (w cenie końcowej) lepszy i tańszy niż w Niemczech (mniej więcej o połowę tańszy) w zasadzie przy tych samych uwarunkowaniach. A dlaczego? Sprawa jest prosta bo tam koszty systemowe (czytaj efekt OZE) powodują, że 90% ceny końcowej dla odbiorcy to .... koszty systemowe. Wnoszę z tego, że mamy lepszą energetykę niż Niemcy. Owszem obecnie mamy problem z podatkiem za CO2 i przepisami z UE, ale ciągle nadal jesteśmy lepsi i nadal jeszcze długo będziemy.
PS
Dlaczego nie domagasz się aby polskie firmy produkowały samochodów w cenie 50 % ceny niemieckich, bo tak podchodzisz do energetyki. My energetycy jak na razie tak to robimy, że masz w gniazdku "samochód" tej samej jakości za pół ceny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rett 21.08.2020r. 10:45
Jesteśmy tak samo lepsi jak Syrenka jest lepsza od Volkswagena.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rett 21.08.2020r. 11:05
Dla uśćiślenia Niemcy produkują 3 razy więcej energii elektrycznej. Zatrudnienie w sektorze o kilkadziesiat tysięcy odób mniejsze niż w Polsce.
Niech mi ktoś wytłumaczy w czym jesteśmy lepsi....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE