ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy nie zwalniają z inwestycjami w fotowoltaikę
10.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, z informacji przekazanych przez federalnego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur wynika, że w Niemczech mimo kryzysu związanego z epidemią koronawirusa utrzymuje się wysokie tempo inwestycji w fotowoltaice. Bundesnetzagentur rozstrzygnął właśnie następną aukcję, w wyniku której za naszą zachodnią granicą powstaną kolejne elektrownie fotowoltaiczne.

W czerwcu moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zwiększyła się o 436,9 MW, co jest wynikiem tylko nieznacznie gorszym od wypracowanego przez niemiecki sektor PV miesiąc wcześniej (446,2 MW) i znacząco przekracza wynik zanotowany w analogicznym okresie ubiegłego roku (271,7 MW).

Największy udział we wzroście zarejestrowanej mocy w fotowoltaice w Niemczech w czerwcu miał segment dachowych instalacji PV, w którym przybyło 336 MW zainstalowanych mocy.

W sumie w pierwszej połowie tego roku w Niemczech pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,36 GW, podczas gdy w pierwszej połowie 2019 roku zarejestrowano 2,05 MW nowych mocy.

W efekcie na koniec I połowy 2020 r. całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 51,53 GW, co czyni naszych zachodnich sąsiadów zdecydowanymi liderami w Europie pod względem potencjału fotowoltaiki. Moc elektrowni PV w drugim pod tym względem kraju, czyli we Włoszech, jest o ponad połowę niższa.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego aż około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

Cena energii z fotowoltaiki blisko 50 EUR/MWh

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur rozstrzygnął właśnie kolejną aukcję dla inwestorów chcących uzyskać publiczne gwarancje sprzedaży energii z elektrowni PV o jednostkowej mocy od 750 kW do 10 MW. Instalacje o mniejszej mocy są wspierane systemem taryfy gwarantowanej, natomiast instalacji o mocy ponad 10 MW rządowe wsparcie nie obejmuje.
W aukcji złożono oferty sprzedaży energii ze 174 instalacji PV o mocy niemal 780 MW, natomiast finalnie wsparciem objęto produkcję energii z 30 instalacji o mocy 193,2 MW. Średnie ceny energii w przypadku zwycięskich ofert wyniosły od 46,9 EUR/MWh do 53,6 EUR/MWh, a średnia cena wyniosła 51,8 EUR/MWh.

Są to ceny niższe od cen osiągniętych w wyniku wcześniejszej aukcji, w której wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po zgłoszonej cenie objęto 21 ofert o łącznej mocy 99,5 MW. Ceny zgłoszone przez inwestorów, którzy wygrali aukcję, wyniosły od 49 EUR/MWh do 54 EUR/MWh. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 52,7 EUR/MWh.

Podając wyniki najnowszej aukcji, Bundesnetzagentur po raz kolejny nie opublikował w Internecie listy zwycięzców, dając w ten sposób inwestorom więcej czasu na przygotowanie projektów w sytuacji pandemii koronawirusa.

Wcześniej w tym roku niemiecki regulator ogłosił wyniki mieszanej aukcji dla wiatru i fotowoltaiki, w której po raz kolejny wsparciem zostały objęte wyłącznie projekty PV. W tej aukcji złożono w sumie 113 ofert sprzedaży energii wyłącznie z elektrowni fotowoltaicznych na całkowitą moc 553,17 MW, z czego 12 ofert od razu wykluczono z aukcji z uwagi na braki formalne. W sumie wsparciem objęto 30 ofert sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 203,72 MW.

Najniższa cena, po jakiej w okresie 20 lat będzie sprzedawana energia, wyniosła w tamtej aukcji 49,7 EUR/MWh, a najwyższa - 56,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 53,3 EUR/MWh i jak podkreślała Bundesnetzagentur, była to cena nieco niższa od średniej ceny z ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej (54 EUR/MWh), ale za to przekraczała średnią cenę z wcześniejszej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, która odbyła się w marcu tego roku (51,8 EUR/MWh).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE