ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: w lipcu niewielkie umocnienie cen węgla na europejskim rynku
11.08.2020r. 15:28

W lipcu br. tygodniowy indeks CIF ARA, obrazujący ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia, oscylował na poziomie od 48,95 do 50,38 USD za tonę - tym samym nastąpiło niewielkie umocnienie cen węgla - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak czytamy w opublikowanym we wtorek przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla w lipcu br., w siódmym miesiącu roku międzynarodowy rynek węgla "wydawał się być nieco wyciszony".

"Okres letni, który zwykle charakteryzował się uzupełnianiem zapasów, podyktowanym zwiększonym zapotrzebowaniem na surowiec ze względu na prace urządzeń klimatyzacyjnych, w tym sezonie wyglądał nieco odmiennie w poszczególnych obszarach międzynarodowego rynku węgla" - podano w opracowaniu.

W obszarze rynku europejskiego sytuacja uległa niewielkiej poprawie, co eksperci tłumaczą m.in. wzrostem marży producentów energii w Niemczech oraz ograniczeniem dostaw węgla z Kolumbii - efektem było zmniejszenie równowagi popytowo-podażowej i wzmocnienie cen węgla.

"Mimo zanotowanego skoku marży generacji w elektrowniach niemieckich, napędzanego wzrostem cen energii w Niemczech oraz niższymi kosztami spalania surowca, konsumpcja węgla w sektorze energetycznym w zachodniej Europie obniżyła się po raz kolejny i - zdaniem analityków - prawdopodobnie pozostanie na takim poziomie w sierpniu" - wskazują autorzy opracowania.

Eksperci zakładają przy tym, że tempo spadku konsumpcji węgla w drugiej połowie tego roku powinno być mniejsze niż w pierwszym półroczu. Jednocześnie prognozowany jest większy spadek importu surowca z rynku zamorskiego, co będzie stopniowo zmniejszało równowagę pomiędzy popytem a podażą na rynku Atlantyku, a w konsekwencji powinno pod koniec roku obniżyć zapasy i zrównoważyć wzrost cen.
Zmniejszył się także poziom zapasów węgla w Europie - w lipcu w portach ARA magazynowano ok. 5,6 mln ton węgla - o 1,3 mln ton mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej, i najmniej od blisko dwóch lat - jest to jednak i tak więcej od średniej z ostatnich trzech lat.

"Zakłada się, że wraz z upływem kolejnych miesięcy uwarunkowania na rynku Atlantyku będą nadal trudne, lecz tempo spadku popytu na węgiel w sektorze energii powinno spowolnić" - oceniają specjaliści, wskazując przy tym na niepewność co do dostaw, w szczególności z Kolumbii, ponieważ tamtejsi producenci skorygowali swoje plany produkcyjne. Odnotowano również spadek dostaw z takich krajów jak Rosja czy USA; dostawy zmalały w reakcji na tegoroczne niskie ceny, przy niewielkich perspektywach ich wzrostu w drugiej połowie roku.

W najnowszym opracowaniu przedstawiciele ARP przytaczają też ostatnią prognozę analityków globalData, według której tegoroczna globalna produkcja węgla przekroczy 8,1 mld ton. Według autorów tej prognozy, 7,8-procentowy spadek wydobycia w USA, zostanie zrekompensowany zwiększeniem wydobycia w Indiach o 8,3 proc., w Indonezji o 5 proc. i w Rosji o 3 proc.

Jednocześnie analitycy przewidują, iż w ciągu następnych czterech lat globalna produkcja węgla będzie wzrastać w tempie 2,2 proc. rocznie, do 8,9 mld ton w 2024 r. Spodziewane jest zwiększenie podaży węgla z Indii (o 6,1 proc.) i Chin (o 2,3 proc.).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE