ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mniejszy CAPEX Grupy Lotos w 2020 r.
12.08.2020r. 13:43 12.08.2020r. 10:59

Wydatki kapitałowe Grupy Lotos w całym 2020 roku wyniosą około 1 mld zł, z możliwością odchylenia plus minus 10-15 proc. - poinformował Wojciech Zengteler, szef działu relacji inwestorskich Lotosu.

"Początkowo zakładaliśmy CAPEX na poziomie 1,4 mld zł w 2020 roku. Potem, biorąc pod uwagę sytuację, byliśmy zmuszeni zmniejszyć te założenia o 25-30 proc. Sytuacja okazała się jednak jeszcze nieco bardziej skomplikowana pod kątem realizacji projektów, dlatego trzymamy się bliżej 30 proc. spadku CAPEX-u" - powiedział Zengteler podczas środowej telekonferencji Lotosu dla analityków.

"Prawdopodobnie więc CAPEX w całym roku wyniesie około 1 mld zł, plus minus 10-15 proc." - dodał.

Przemysław Krysicki, dyrektor ds. finansów Grupy Lotos, wskazał, że wszystkie projekty inwestycyjne zaplanowane w strategii Lotosu są prowadzone i znajdują się na różnym etapie realizacji.

Wśród prowadzonych przez Lotos inwestycji Krysicki wymienił węzeł odzysku wodoru, którego uruchomienie planowane jest w trzecim kwartale 2020 roku, budowę kolejowego nalewaka bramowego z budżetem około 100 mln zł, którego zakończenie ma nastąpić do końca tego roku, a także hydrokrakingowy blok olejowy, w przypadku którego decyzja o rozpoczęciu budowy spodziewana jest w drugiej połowie roku.
Projekty w mniej zaawansowanej fazie realizacji obejmują budowę morskiego terminala przeładunkowego na Martwej Wiśle, program poprawy efektywności instalacji produkcyjnych poprzez modernizację instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej ropy naftowej CDU/VDU, modernizację instalacji hydrokrakingu MHC, a także udział w prowadzonym przez Grupę Azoty projekcie Polimery Police.

"Sytuacja makro w bardzo znaczącym stopniu warunkuje działanie rafinerii, warunkuje wysokość marż i może też mieć wpływ na nasze możliwości finansowe, a pośrednio na nasze inwestycje. Ale generowanie przepływów pieniężnych wygląda, przynajmniej w pierwszej połowie roku, bardzo dobrze. Notowania ropy i gazu mają wpływ w segmencie upstream, gdyż pewne projekty w danym momencie mogą się nie opłacać" - powiedział Przemysław Krysicki.

"Bardziej jednak możemy mówić o przesunięciach niż o podejmowaniu drastycznych decyzji co do kontynuowania lub nie projektów. Wszystko będzie zależało od tego, czy gospodarka zostanie dotknięta drugą falą Covid-19. Patrzymy na przyszłość w miarę optymistycznie, wydaje się, że sytuacja gospodarcza powoli wraca do normy i jeśli będzie w takim trendzie, to nie powinna mieć istotnego wpływu na kontynuację inwestycji" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE