ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zabrze przeznaczy kolejne 4 mln zł na dotacje do 460 inwestycji środowiskowych
12.08.2020r. 12:53

Samorząd Zabrza przeznaczy ponad 4 mln zł na dotacje do 460 inwestycji w domach jednorodzinnych, by ograniczać tzw. niską emisję. W poprzednich dziesięciu latach miasto przy wsparciu zewnętrznych środków dotowało już blisko 4,6 tys. takich inwestycji.

W środę prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Środowiska i GW w Katowicach Tomaszem Bednarkiem umowę na nieco ponad 4 mln zł pożyczki z WFOŚiGW. Będzie ona przeznaczona na dotacje w ramach 11. edycji zabrzańskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) dla budynków jednorodzinnych.

Jak wyjaśniła wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba, dotacje w 11. edycji zabrzańskiego PONE zostaną przeznaczone na wsparcie: 40 instalacji kolektorów słonecznych, docieplenia ścian w 45 budynków, docieplenia dachów w 40 budynkach, wymianę okien w 45 budynkach, 80 instalacji fotowoltaicznych i 210 modernizacji źródeł ciepła.

Dotąd w dziesięciu etapach zabrzańskiego programu od 2009 r. wykonano 4593 inwestycji za łącznie 66,6 mln zł (wartość inwestycji z dofinansowaniem), w tym: 907 instalacji kolektorów słonecznych, docieplenia ścian 701 budynków, docieplenia dachów w 629 budynkach, wymianę okien 561 budynków, 400 instalacji fotowoltaicznych i 1395 modernizacji źródeł ciepła.

Przy współpracy z katowickim WFOŚiGW Zabrze prowadzi też działania termomodernizacyjne w budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych budynkach mieszkalnych.

W tej pierwszej grupie wykonano już inwestycje dot. 94 budynków (termomodernizacje, wymiany źródeł ciepła, zmiany systemu ogrzewania); 12 kolejnych jest w trakcie termomodernizacji. W komunalnych budynkach mieszkalnych w Zabrzu wykonano 17 inwestycji, a 60 kolejnych jest w trakcie termomodernizacji (inwestycje obejmują termomodernizację i wymianę ogrzewania na ciepło sieciowe lub gaz.
Łącznie w budynki użyteczności publicznej oraz komunalne budynki mieszkalne w Zabrzu zainwestowano dotąd 171,6 mln zł - przy wsparciu środków NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

Miasto z własnego budżetu prowadzi też inwestycje związane z wymianą źródeł ciepła w lokalach w komunalnych budynkach mieszkalnych, określając roboczo te działania jako "małe PONE". W ich ramach przeprowadzono już ponad 10 tys. przedsięwzięć, miasto wsparło je ok. 14 mln zł.

Ponadto w ub. roku ruszył program zakładający dofinansowania do 8 tys. zł kosztów kwalifikowanych dla najemców lokali w budynkach miejskich zarządców - koszty wymiany instalacji grzewczych są tu zaliczane na poczet przyszłych czynszów.

W środę władze Zabrza podpisały również z katowickim WFOŚiGW porozumienie ws. utworzenia w tamtejszym urzędzie miejskim kolejnego w regionie gminnego punktu programu Czyste Powietrze (będzie można tam dostać pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek).

"Chcemy również z tym programem dotrzeć do dzielnic - docelowo chcemy stworzyć w dzielnicach możliwość składania wniosków. Myślimy tutaj głównie o mieszkańcach starszych, dla których wyjazd do Wojewódzkiego Funduszu do Katowic czy wypełnienie wniosku przez internet, to problem" - zasygnalizowała wiceprezydent Dzióba.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE