ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wpływ projektu EFRA na wyniki Lotosu na razie poniżej założeń, nie sprzyjają warunki makro
12.08.2020r. 12:59

Wpływ projektu EFRA na wyniki Grupy Lotos jest na razie poniżej założeń, gdyż zdecydowanie nie sprzyjają mu warunki makroekonomiczne - poinformował Wojciech Zengteler, szef działu relacji inwestorskich Lotosu. Obecnie projekt dodaje do marży rafineryjnej Lotosu poniżej 1 USD na baryłce, a Lotos zakładał wstępnie, że będą to 2 USD/b.

"Wpływ instalacji EFRA na nasze wyniki jest poniżej oczekiwań. We wstępnej fazie, przy szacowaniu jej zyskowności, posługiwaliśmy się liczbą 2 dolary na baryłkę i w większości kombinacji czynników makro w ostatnich latach te dwa dolary się dosyć bezpiecznie broniły. W Covidzie już tak nie jest" - powiedział Zengteler podczas środowej konferencji prasowej Lotosu.

Wskazał, że w pierwszym półroczu doszło do bardzo dużej przeceny dielsa i marży diesla na baryłce, a z drugiej strony bardzo mocno się broni ciężki olej opałowy, który w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku zanotował dużo niższy spadek cen niż w przypadku diesla.

"Zyskowność EFRY oparta była na różnicy między tymi dwoma produktami. W obecnych warunkach nie maksymalizujemy pracy instalacji DCU, a obecne warunki makro zdecydowanie nie sprzyjają" - powiedział szef działu relacji inwestorskich Lotosu.

"Czekamy na powrót do normalności i wtedy EFRA będzie kontrybuować na takim poziomie, jaki był wstępnie zakładany. W drugim kwartale 2020 roku było to średnio poniżej 1 dolara na baryłce" - dodał.
Projekt EFRA, czyli Efektywna Rafinacja, to realizowana przez Lotos inwestycja w instalację opóźnionego koksowania, umożliwiająca bardziej zaawansowany, głębszy przerób ropy naftowej. Dzięki instalacji EFRA ciężkie pozostałości procesu rafinacji będą przerabiane na wysoko marżowe produkty takie jak olej napędowy i paliwo lotnicze, a jednocześnie ograniczone zostało wytwarzanie produktów charakteryzujących się niskimi marżami takich jak asfalty oraz ciężkie oleje opałowe.

W skład projektu EFRA wchodzą Instalacja Opóźnionego Koksowania (DCU), Instalacja Produkcji Wodoru (HGU), Instalacja Hydroodsiarczania Benzyny z Koksowania (CNHT), Instalacja mycia LPG (LPGTU), Instalacja logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz Instalacja Destylacji Hydrowaxu (HVDU).

Projekt został oddany do użytku pod koniec 2019 roku.

Dzięki instalacjom produkcyjnym Projektu EFRA rafineria w Gdańsku będzie produkować rocznie do 900 tys. ton dodatkowych paliw, a ponadto 350 tys. ton koksu. Zgodnie z założeniami realizacja tego programu miała pozwolić podnieść modelową marżę rafineryjną o dodatkowe 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE