ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW weźmie udział w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
12.08.2020r. 13:02

Jastrzębska Spółka Węglowa weźmie udział w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Przedstawiciele firmy będą pracować w tzw. komitetach technicznych ds. naturalnych paliw stałych, ds. koksu i przetworzonych paliw stałych oraz ds. produktów węglopochodnych i wyrobów z węgli uszlachetnionych.

Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) to krajowa jednostka normalizacyjna, odpowiadająca - na mocy stosownej ustawy z 2020 roku - za organizację działalności normalizacyjnej. Nie jest organem administracji rządowej. Do zadań Komitetu należy m.in. organizowanie i nadzorowanie działań związanych z opracowywaniem i rozpowszechnianiem Polskich Norm oraz innych dokumentów normalizacyjnych.

Jastrzębska firma została członkiem tzw. komitetów technicznych PKN ściśle związanych z obszarem działalności grupy kapitałowej JSW, będącej największym krajowym producentem węgla koksowego i koksu.

Od stycznia tego roku w JSW działa Biuro Jakości, które zatrudnia ekspertów od jakości m.in. węgla kamiennego, koksu oraz produktów procesu koksowania, w tym węglopochodnych. Właśnie pracownicy tego biura będą oddelegowani do prac w wybranych komitetach technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Działania PKN skupiają się głównie na opracowaniu i wdrażaniu norm badania jakości produktów, będących podstawą pomiarów wykonywanych w laboratoriach. Normy opracowywane przez krajowych i zagranicznych ekspertów służą m.in. potwierdzeniu wiarygodności wyników badań laboratoryjnych. Tak potwierdzona jakość produktów znajduje odzwierciedlenie w ich cenie rynkowej.
Zgodnie z przepisami, krajowa jednostka normalizacyjna, jaką jest PKN, musi być bezstronna oraz niezależna od jakiejkolwiek grupy interesów, a prace normalizacyjne prowadzą powołane przy Komitecie organy techniczne. PKN umożliwia wszystkim środowiskom zainteresowanym normalizacją udział w pracach poszczególnych organów: komitetów i podkomitetów technicznych oraz komitetów zadaniowych.

Jak wskazują przedstawiciele PKN, korzyści z udziału w normalizacji to m.in. przewaga konkurencyjna, szansa dotarcia na szerszy rynek przy znacznie niższych kosztach projektowania i badań, możliwość bezpośredniego wpływania na treść norm, ułatwiony dostęp do informacji z rynku oraz poszerzanie kontaktów biznesowych. "Normalizacja odgrywa istotną rolę w gospodarce rynkowej - jest gwarancją jakości i przyczynia się do konkurencyjności polskich produktów i usług" - informuje PKN.

Wśród zasad normalizacji jest m.in. jej jawność i powszechna dostępność, uwzględnienie interesu publicznego, dobrowolność uczestnictwa w procesie opracowywania i stosowania norm, zapewnienie możliwości uczestnictwa wszystkich zainteresowanych, konsens jako podstawa uzgadniania treści norm oraz niezależność od administracji publicznej i grup interesów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE