ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Turcja praktycznie wstrzymała zakupy rosyjskiego gazu mimo oddania Turkish Stream
13.08.2020r. 10:53

Turcja, państwo które w 2019 roku było drugim największym odbiorcą rosyjskiego gazu, w chwili obecnej praktycznie wstrzymało zakupy gazu z kierunku Rosji, pomimo oddania nowej, kosztownej magistrali po dnie Morza Czarnego, czyli Turkish Stream - czytamy w BiznesAlert.pl.

Według danych Federalnej Agencji Celnej, w czerwcu Turcja odebrała jedynie 2 mln m sześc gazu z Rosji. To oznacza spadek o 585 razy względem czerwca 2019 roku i o 1127 razy w porównaniu do stycznia bieżącego roku. Turcy w czerwcu odpowiadali za 0,01 procent rosyjskiego eksportu wynoszącego 11 mld m sześc.

Pomimo zatrzymania importu gazu z Rosji, Turcja zwiększa zakupy gazu od Azerbejdżanu. Od marca bieżącego roku to Azerbejdżan jest największym dostawcą gazu do Turcji. - W ubiegłym roku dostawy gazu z pola Shah Deniz do Turcji wzrosły o 27 procent, a Ankara ma zamiar dalej je zwiększać - powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Od stycznia dostawy gazu do Turcji spadały regularnie: w styczniu było to 2,254 mld m sześc., w lutym - 1,119 mld, w marcu - 0,394 mld, w kwietniu - 0,473 mld, w maju - 0,342 mld, a w czerwcu - zaledwie 0,002 miliarda.
Ze względu na brak popytu rurociągi musiały zostać zamknięte. W maju Gazprom zaprzestał pompowania gazu gazociągiem Blue Stream, zbudowanego na początku XXI wieku. Powodem był remont, który miał zakończyć się w ciągu dwóch tygodni. Jednak pod koniec lipca, według Reutersa, rurociąg o przepustowości 16 miliardów metrów sześciennych rocznie był nadal pusty.

27 lipca turecki koncern energetyczny Botas ogłosił drugie zamknięcie Turkish Stream w ciągu dwóch miesięcy. Według firmy gazociąg zostanie zamknięty na dwa tygodnie - do 10 sierpnia z powodu prac remontowych. Już miesiąc temu Turkish Stream został zatrzymany z powodu planowej konserwacji, która trwała od 23 do 29 czerwca. Wtedy to Gazprom był inicjatorem wyłączenia - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Horje 13.08.2020r. 17:53
Prawo popytu i podazy! Rosja mogla zgodzic sie na renegocjacje kontraktu ( ceny gazu), ale nie chciala. W skutek tego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 14.08.2020r. 10:19
Nosił gazpromowski wilk razy kilka i Turcy ponieśli wilka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE