ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lasy Państwowe na koronawirusie straciły już ponad 600 mln zł - wiceminister uzasadnia nowelizację ustawy o OZE
13.08.2020r. 15:10

Lasy Państwowe przez koronawirusa i wynikające z tego mniejsze pozyskanie oraz sprzedaż drewna straciły ponad 600 mln zł - poinformowała podczas czwartkowej debaty w Senacie wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Debata dotyczyła nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma czasowo zmianę definicji drewna energetycznego.

Wiceszefowa resortu środowiska podczas czwartkowej debaty w Senacie nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadzi nową, czasową definicję drewna energetycznego, była pytana m.in. o kondycję finansową LP w związku z koronawirusem.

Golińska poinformowała, że z danych uzyskanych od Lasów Państwowych wynika, że przychody Lasów spadły o ponad 600 mln zł w pierwszym półroczu w stosunku do planowanych. Wyjaśniła, że wynikało to z mniejszego pozyskania i sprzedaży drewna.

"W stosunku do planu mamy już ponad 600 mln zł mniej a mówimy tylko o połowie roku" - powiedziała.

Wiceminister podkreśliła, że "tych straconych miesięcy" nie da się już nadrobić. Stąd - jak kontynuowała - Lasy Państwowe tną koszty.

Poinformowała, że m.in. ograniczane są inwestycje, choć zaznaczyła jednocześnie, że "tam gdzie są one inwestycjami kontynuowanymi, blokady nie ma, wszystko jest podyktowane pewnego rodzaju racjonalnością".
Nowelizacja ustawy o OZE przewiduje wprowadzenie nowej, czasowej definicji drewna energetycznego. Mówi ona m.in., że za drewno energetyczne uznaje się np.: surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane, produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego itd.

Nowela ma obowiązywać od 1 października br. do 31 grudnia 2021 r.

Według rządu, nowe prawo ma pozwolić zagospodarować zalegające w lasach drewno, które z powodu koronawirusa nie zostało odebrane przez przemysł drzewny. Według wyliczeń resortu środowiska to ok. 2 mln m sześc. drewna.

Z nowelizacją nie zgadza się opozycja, jak i organizacje ekologiczne, które m.in. zarzucają, że nowe przepisy dadzą zielone światło leśnikom do większej wycinki.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: cytaty 13.08.2020r. 15:44
te 600 mln pozostało w lasach i procentuje (przyrost)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Toni 13.08.2020r. 18:42
Lasy PAństwowe mają olbrzymie rezerwy jeśli chodzi o możliwość cięcia kosztów. Srednia płaca 8200 zł, inwestycje typu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cypis 13.08.2020r. 18:48
A co na to NIK? Z kontroli Lasów Państwowych wynika, że w 2019 r. z wycinki lasów LP zarobiły 9,15 mld PLN. Z czego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WD 14.08.2020r. 18:32
Koledzy, wasza teoria to; niech się zmarnuje, a nie pozwolimy. LEPSZY WYNIK LASÓW PAŃSTWOWYCK, WIĘKSZE PODATKI DO... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE