ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Strefę przemysłową w Finlandii zasili mikrosieć bazującą na OZE
14.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w fińskiej gminie Lempäälä powstała mikrosieć energetyczna, która ma zasilać lokalnych odbiorców dzięki wykorzystaniu m.in. fotowoltaiki, ogniw paliwowych i baterii.

Z energii elektrycznej, cieplnej i gazu w ramach mikrosieci mają korzystać głownie przedsiębiorstwa działające na terenie lokalnej strefy ekonomicznej w Lempäälä, gminie położonej w południowo-zachodniej części Finlandii.

Energia elektryczna będzie wytwarzana m.in. z fotowoltaiki. W pierwszej fazie uruchomiono w ubiegłym roku instalację fotowoltaiczną o mocy 2 MW, na która składa się z 7,3 tys. paneli fotowoltaicznych marki Trina Solar, obsługiwanych przez centralne falowmiki ABB PVS980 / 1500V.

Teraz o uruchomieniu kolejnej elektrowni fotowoltaicznej, która zasili odbiorców w ramach sieci utworzonej na terenie strefy przemysłowej w Lempäälä, poinformował włoski producent falowników Fimer, który w ubiegłym roku przejął biznes ABB związany z produkcją tego rodzaju urządzeń.

W sumie moc fotowoltaiki zasilającej mikrosieć w regionie Lempäälä wynosi już 4 MW i ma ona dostarczać w skali roku około 3,6 GWh energii elektrycznej.

Operator mikrosieci, spółka Lempäälä Energia, chce zasilać ją dodatkowo generatorem na gaz o mocy 8,1 MW, ogniwami paliwowymi o mocy 130 kW oraz bateryjnym magazynem energii, który ma dodatkowo stabilizować publiczną sieć w czasie wahań podaży i popytu na energię.

Ponadto zastosowanych ma być szereg rozwiązań z zakresu automatyki i inteligentnych sieci, które mają optymalizować wykorzystanie energii odnawialnej wytwarzanej przez elektrownię PV.
Autorzy projektu o nazwie Lemene zakładają, że mikrosieć będzie mogła funkcjonować zarówno w środowisku off-grid, ale także współpracując z publiczną siecią dystrybucjną i świadcząc dla niej usługi regulacyjne.

Źródło: Lempäälä Energia.

Trzy lata temu projekt Lemene został wsparty finansowo przez rząd Finlandii jako jedno z 11 przedsięwzięć związanych z innowacyjnymi rozwiązaniami w energetyce.

Projekt otrzymał grant w wysokości 4,74 mln euro, a wartość wszystkich przyznanych grantów sięgnęła 39,7 mln euro. Dodatkowo władze gminy Lempäälä przyznały na inwestycje realizowane w ramach mikrosieci pożyczki w wysokości 9,7 mln euro.

Aktualna strategia energetyczna Finlandii zakłada zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w krajowej konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie przynajmniej do 50 proc. do roku 2030.

Według Eurostatu udział OZE w fińskim miksie energetycznym w 2018 roku wyniósł 41,2 proc., podczas gdy unijny cel dla Finlandii na 2020 rok wynosi 38 proc.

Finowie wspierają inwestycje w odnawialne źródła energii m.in. poprzez system aukcji, w których inwestorzy ubiegają się o premie wypłacane ponad ceny energii uzyskane na rynku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE