ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fortum zamierza przedłużyć działalność elektrowni jądrowej Loviisa w Finlandii
14.08.2020r. 12:21

Fiński koncern energetyczny Fortum rozpoczął procedurę oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) wydłużenia eksploatacji dwóch bloków jądrowych Loviisa poza okres obecnie obowiazujących licencjami. Ten dwuetapowy proces ma zająć około 18 miesięcy.

Energetyczny blok jądrowy nr 1 w EJ Loviisa rozpoczął działalność komercyjną w 1977 r. i obecnie posiada licencję na eksploatację do końca 2027 r. Blok nr 2, który rozpoczął działalność komercyjną w 1981 r., posiada licencję do końca 2030 r. Oba bloki wyposażone są w reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) konstrukcji radzieckiej typu WWER-440/V-213 o mocy 420 MWe.

W analizie OOŚ rozważone zostaną dwie opcje: kontynuowanie eksploatacji elektrowni przez maksymalnie 20 lat poza okres obowiązywania obecnych koncesji, a następnie wycofanie jej z eksploatacji i likwidacja; lub likwidacja zakładu - i związanego z nim obiektu unieszkodliwiania nisko- i średnioaktywnych odpadów - pod koniec bieżącego okresu licencyjnego.

Pierwsza faza procesu obejmie przygotowanie przez Fortum programu OOŚ, który określi sposób oceny oddziaływania obu wariantów na środowisko. W drugim etapie zostanie przygotowany raport OOŚ. Procedura obejmuje konsultacje społeczne na obu etapach, a informacje zwrotne od zainteresowanych stron będą zbierane na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Fińskie Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia będzie organem koordynującym projekt, a Ministerstwo Środowiska będzie odpowiedzialne za konsultacje międzynarodowe.

Thomas Buddas, zastępca dyrektora EJ Loviisa, powiedział, że obiekt jest w dobrym stanie technicznym i spełnia aktualne wymogi bezpieczeństwa. Informacje z raportu OOŚ będą wspierać ewentualny wniosek o nową licencję.

Cztery reaktory jądrowe - w Loviisa i Olkiluoto - zapewniają około 30 proc. energii elektrycznej Finlandii. Piąty blok - Olikiluoto 3 - jest w budowie i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej planowane jest w 2021 r. Budowa kolejnego bloku jądrowego w Hanhikivi ma rozpocząć się w 2028 r. Rząd Finlandii zamierza wycofać się z produkcji energii elektrycznej opartej o spalanie węgla do 2029 r. i w ubiegłym roku ogłosił nową politykę energetyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności emisji węglowej do 2035 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE