ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sprzedawcy energii będą musieli zagwarantować elektroniczne faktury
24.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, chociaż możliwość wyboru elektronicznej faktury za energię jest już powszechna, a do polskiego prawa zostały już wprowadzone zapisy na ten temat, Komisja Europejska uznała, że nadal nie gwarantują one wypełnienia unijnych przepisów regulujących tę kwestię. Ma to zmienić rozporządzenie opracowane przez Ministerstwo Klimatu.

Zapewnienie odbiorcom końcowym energii elektrycznej możliwości otrzymywania faktur oraz rozliczeń w formie elektronicznej wynika z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy 2012/27/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 lit. b tej dyrektywy (...) niezależnie od tego, czy inteligentne liczniki zostały zamontowane, państwa członkowskie (...) zapewniają, aby odbiorcom końcowym zaoferowano opcję elektronicznej formy informacji o rozliczeniach i rachunków oraz aby odbiorcy końcowi otrzymywali, na żądanie, jasne i zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób wyliczono ich rachunek, szczególnie w przypadkach, gdy rachunki nie są oparte na rzeczywistym zużyciu.

Ministerstwo Klimatu informuje, że państwa Unii Europejskiej były zobowiązane do transpozycji postanowień dyrektywy 2012/27 do 5 czerwca 2014 r., a dokonując implementacji dyrektywy 2012/27 do porządku prawnego, polski rząd uznał, że wypełnienie tego obowiązku zapewniają istniejące regulacje zawarte w Prawie energetycznym oraz rozporządzeniach ministra energii i ministra finansów.
Innego zdania była jednak Komisja Europejska, która w opinii wysłanej do polskiego rządu stwierdziła, że Polska nie dokonała prawidłowej transpozycji postanowień art. 10 ust. 3 lit. b dyrektywy 2012/27.

Rozwiązać problem ma przedstawiony teraz przez Ministerstwo Klimatu projekt tzw. rozporządzenia taryfowego, za pośrednictwem którego ma być implementowany wprost do polskiego prawa zapis z unijnej dyrektywy o zapewnieniu odbiorcom dostępu do elektronicznych rachunków za energię.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gość 25.08.2020r. 07:30
Niech może ta Komisja weźmie się za udostępnianie danych z tych liczników (zdalnego odczytu) dla Odbiorców, bo chcemy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 26-08-2020r. 07:30 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE