ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mielczarski: Mity importu energii elektrycznej
01.09.2020r. 05:49

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Import nie obniża krajowej ceny energii elektrycznej. Wręcz przeciwnie, import subsydiowanej energii działa szkodliwie na energetykę i gospodarkę. Nie ma też żadnych kwot, ani obowiązkowych poziomów przepustowości transgranicznej. Istnieją tylko zalecenia dotyczące Unii Europejskiej jako całości.

Raport1 dotyczący importu energii elektrycznej do Polski skupia się na trzech głównych kwestiach: (i) wielkości importu i jego wpływu na działanie wytwórców energii elektrycznej, (ii) wpływie importu energii elektrycznej na ceny tej energii w Polsce oraz (iii) regulacjach Unii Europejskiej dotyczących wielkości przepustowości połączeń transgranicznych w krajach członkowskich. Podsumowaniem Raportu jest Prezentacja2 p. D. Chudego na posiedzeniu Zespołu ds. Transformacji Górnictwa, jaki odbył się w dn. 28 sierpnia 2020 r. w Katowicach.

Od kilku lat szybko wzrasta import energii elektrycznej do Polski - Rys. 1. Import energii elektrycznej wpływa, obok priorytetu generacji odnawialnych źródeł energii, na ograniczenie czasu pracy elektrowni systemowych (JWCD) zapewniających ciągłości bilansowania zapotrzebowania na energię elektryczną z jej produkcją, a zatem zapewniających bezpieczeństwo energetyczne.

Rys. 1. Import energii elektrycznej do Polski. Dane: pse.plW 2020 r. średnie wykorzystania systemowych jednostek wytwórczych spadło poniżej 50 proc. - Rys. 2. Powoduje to problem określany jako "missing money", polegający na braku przychodów ze sprzedanej energii elektrycznej w stopniu pozwalającym na pokrycie wszystkich kosztów. Zmniejszenie czasy pracy JWCD spowodowane poprzez priorytet OZE oraz nadmierny import znacznie zwiększa koszty pracy, a zatem jednostki systemowe zapewniające bezpieczeństwo energetyczne wymagają wielomiliardowych subsydiów, które udzielane są w formie "rynku mocy".

Ograniczenie udziału JWCD w wytwarzanej energii elektrycznej spada w niektórych godzinach do wielkości bliskiej 20 proc. - Rys. 3 - co może powodować techniczne problemy w pracy sieci najwyższych napięć.

Rys. 2. Procentowe wykorzystania jednostek systemowych JWCD. Dane: BPKD (pse.pl)Rys. 3. Najniższe wykorzystanie JWCD w 2020 r. Dane: BPKD (pse.pl)Ograniczenie czasu wykorzystania JWCD to niższe przychody dla energetyki i dostawców paliwa:
  • Ograniczenie pracy i przychodów dużych jednostek wytwórczych (JWCD) decydujących o bezpieczeństwie energetycznym kraju spowodowało zmniejszenie przychodów tych elektrowni w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy (styczeń-lipiec) 2020 roku o ponad 7,6 TWh, co odpowiada ograniczeniu przychodów w wielkości 1,7 mld zł.
  • W całym roku 2020 ograniczenie produkcji krajowej energii elektrycznej można szacować na około 13 TWh, a ograniczenie przychodów polskich elektrowni może wynieść prawie 3 mld zł.
  • Ograniczenia zużycia węgla przez polskie elektrownie systemowe (JWCD) w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 wynosi 3,2 mln ton, co odpowiada zmniejszeniu przychodów kopalń około 870 mln zł.
  • W całym roku 2020 zmniejszenie krajowego zużycia węgla na skutek nadmiernego importu energii elektrycznej można szacować na 5,5 mln ton, a zmniejszenie przychodów kopalń na około 1,5 mld zł.
Import energii elektrycznej wpływa negatywnie na energetykę i gospodarkę zwiększając koszty pracy jednostek systemowych (JWCD) decydujących o bezpieczeństwie energetycznym, a dodatkowo obniża przychody dostawców paliwa, którzy wymagają coraz wyższych subsydiów. Import nie obniża ceny energii elektrycznej na rynku w Polsce.

Przyjmuje się, że jeżeli jeden z uczestników rynku jest w stanie kontrolować ponad 40 proc. wolumenu handlu, to jest on w stanie decydować o cenie rynkowej - "price maker". W Polsce jedna z firm energetycznych kontroluje prawie 60 proc. produkcji i jest w stanie istotnie wpływać na poziom cen energii elektrycznej. Inni producenci i dostawcy, w tym importerzy, zajmują pozycję "price takers" sprzedając energię elektryczną po cenie jaką ustala "price maker", niezależnie po jakich kosztach energię wyprodukowali lub cenie za jaką nabyli energię elektryczną w innym kraju.Należy przy tym brać pod uwagę, że we wszystkich krajach z których możliwy jest import energii elektrycznej do Polski ceny hurtowe energii elektrycznej są w różnych sposób subsydiowane, co powoduje że są one niższe wielkościowo niż w Polsce. Nie oznacza to, że koszty wytwarzania w krajach eksportujących do Polski są niższe niż w Polsce. Z reguły są one wyższe, z wyjątkiem Ukrainy, która nie podlega polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Import energii elektrycznej nie powoduje obniżenie cen krajowych a zwiększa konieczność subsydiów dla jednostek systemowych JWCD oraz producentów paliw. Dlatego import energii elektrycznej wpływa negatywnie na polską gospodarkę.

Nie istnieją wiążące wymagania dotyczące minimalnej przepustowości połączeń transgranicznych. Import energii elektrycznej nie wynika też z kwot czy minimalnych poziomów ustalanych w Unii Europejskiej. Wymagania podane w Rozporządzeniu (UE) 2018/1999 dotyczące co najmniej 10 proc. przepustowości połączeń transgranicznych w stosunku do mocy zainstalowanej w roku 2020 oraz co najmniej 15 proc. w roku 2030 są wielkościami zalecanymi dla całej Unii Europejskiej i nie dotyczą poszczególnych krajów. Niewiążące wytyczne dla poszczególnych Krajów Członkowskich wraz z metodyką obliczeniową zostały przedstawione w raporcie Grupy Eksperckiej powołanej przez Komisję Europejską - Raport, rozdz. 7.

Wielkości importu energii elektrycznej zależą wyłącznie od decyzji kraju członkowskiego, dlatego otwierając granicę dla napływu subsydiowanej energii elektrycznej należy brać pod uwagę negatywny wpływ tego importu na całą gospodarkę.

Przypisy:

1 Chudy D., Mielczarski W. "Wymiana międzynarodowa energii elektrycznej", Wersja II uzupełniona po konsultacjach z PSE SA.

2 Chudy D., "Wymiana międzynarodowa energii elektrycznej", prezentacja w czasie posiedzenia Zespołu ds. Transformacji Górnictwa w dn. 28 sierpnia 2020 r. w Katowicach.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 25 )

KOMENTARZE ( 25 )


Autor: Energetyk77 01.09.2020r. 11:24
To nam mówi się że dokładamy do górnictwa i enerertyki, ale my dokładamy do paru sprytnych biznesmenów, których na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 01.09.2020r. 11:33
TGE pod płaszczykiem "ekologii" importuje prąd z Niemiec i Szwecji po cenach dumpingowych, bo tak to trzeba... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 08-09-2020r. 17:19 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 01.09.2020r. 13:54
Za granicą hurtowa energia jest subsydiowana, szkoda, że autor nie umieścił w tekście zdania stwierdzającego, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 01.09.2020r. 15:03
Jeżeli elektrownia produkując 8000h w roku ma cenę energii 100, to produkując 800h musi mieć cenę ok 700. Jeżeli nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: robbo2k 01.09.2020r. 18:15
Pan profesor manipuluje gawiedzia iz spadek produkcji JWCD wynika z importu. Podczas gdy w pierwszym polroczu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 04-09-2020r. 09:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ciekawy 01.09.2020r. 18:19
Tylko dlaczego nie ma żadnych publikacji o przepustowości i nabyciu tych przepusptowości oraz nabyciu subsydiowanej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 01-09-2020r. 22:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: robbo2k 01.09.2020r. 18:20
BigEnergy w natarciu. Czyli zakazac importu, zmusic odbiorców do drogiej energii z polskiego wegla. Róbcie tak... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 04-09-2020r. 09:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 01.09.2020r. 22:05
1. Po co mi obligo giełdowe zapewniające "przejrzystość", skoro import jest tajny ? 2. Importu nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 02-09-2020r. 21:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojciech 01.09.2020r. 23:41
Jak tak dalej będziemy rozumować to warto pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zaprzestana produkcji naszego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ErgoSum 02.09.2020r. 10:12
Dziwię się prof. Mielcarskiemu, że wprowadza w błąd czytelników. Zasada liberalnego rynku "energy only" powodowała że... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 04-09-2020r. 09:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Co dalej ? 02.09.2020r. 20:55
Czy import gazu również niszczy polską gospodarkę? Importuje się go więcej niż energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 25 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE