ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG planuje wychwyt CO2 z powstającej elektrociepłowni w Przemyślu
03.09.2020r. 12:27

PGNiG pracuje nad próbą zastosowania technologii wychwytu i zatłaczania CO2 w powstającej gazowej elektrociepłowni w Przemyślu. Chcemy sprawdzić, jak może się to sprawdzić biznesowo - poinformował w rozmowie z PAP wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski

Spółka PGNiG Termika rozpoczęła niedawno w Przemyślu budowę kogeneracyjnej jednostki gazowej. Elektrociepłownia ma mieć moc elektryczną nieco ponad 5 MW oraz 11 MW mocy cieplnej. Projekt zakłada wychwyt CO2 i zatłaczanie go w sczerpane złoża gazu.

W Przemyślu jest szereg sprzyjających okoliczności - powstaje nowa elektrociepłownia, a w okolicy są złoża gazu, eksploatowane, perspektywiczne oraz sczerpane - powiedział PAP Perkowski.

"Czyli w jednym miejscu mamy gaz, który będziemy czerpać i zasilać elektrociepłownię, oraz możliwość zatłoczenia odpadu w postaci np. dwutlenku węgla. Jeżeli ta technologia miałaby gdzieś pokazać swoją wartość biznesową, to to jest chyba najlepsze miejsce. Dające największą szanse na sprawdzenie, w warunkach nie laboratoryjnych, tylko biznesowych" - dodał wiceprezes.
Perkowski podkreślił, że PGNiG ma doświadczenia w zatłaczaniu gazów do sczerpanych złóż, chociażby ze złoża Borzęcin w zachodniej Polsce. "Tam faktycznie z sukcesem udaje się zatłoczyć wiele gazowych odpadów z oczyszczania gazu ziemnego. I to nie tylko w celu intensyfikacji wydobycia, ale także w pewnym sensie utylizacji" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył Robert Perkowski, cały projekt jest na dość wczesnym etapie, ale PGNiG ma już np. wyniki analiz, gdzie w okolicy Przemyśla można by zatłoczyć spaliny z elektrociepłowni. "Wiemy, że na pewno ta się zatłoczyć, wiemy gdzie i wiemy jak. A teraz pracujemy nad tym, jak efektywnie wychwycić dwutlenek węgla" - podkreślił. "Mamy nadzieję, że fakt, że paliwem jest gaz a nie węgiel, spowoduje, że efektywny wychwyt będzie łatwiejszy" - dodał.

"Wierzymy, że te doświadczenia będą wartościowe, nie tylko dla PGNiG, ale i innych producentów krajowych energii elektrycznej i ciepła. A być może i nie tylko krajowych - zaznaczył.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE