ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP: projekt ustawy o zniesieniu obliga giełdowego na energię gotowy, ma wejść jak najszybciej w życie
04.09.2020r. 12:19

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt ustawy o zniesieniu obliga giełdowego na energię elektryczną jest gotowy i wkrótce trafi do konsultacji - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Intencją rządu jest, by jak najszybciej wszedł w życie.

O planach zniesienia obliga giełdowego na energię elektryczną Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w zeszłym tygodniu po spotkaniu komisji ds. transformacji górnictwa.

Powodem zniesienia obliga jest chęć ograniczenia importu energii elektrycznej do Polski. Eksperci jednak krytykują ten pomysł i kwestionują, czy faktycznie przyczyni się on do zmniejszenia importu.

"Żeby cokolwiek krytykować musielibyśmy najpierw pokazać projekt ustawy. Na razie jest to krytyka profilaktyczna. Projekt ustawy w tej sprawie był przygotowywany w Ministerstwie Klimatu i jest już gotowy" - powiedział dziennikarzom wiceminister Soboń w kuluarach Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.

"Gdy pokażemy projekt chcemy, żeby wypowiedziały się spółki w ramach elektroenergetyki oraz wszyscy zainteresowani rynkiem. Trzeba pamiętać, że my nie znosimy możliwości handlu na Towarowej Giełdzie Energii, znosimy wyłącznie jego konieczność" - dodał.
Wiceminister Artur Soboń poinformował, że intencją rządu jest wprowadzenie w życie ustawy o zniesieniu obliga giełdowego "jak najszybciej".

Giełdowy handel energią odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii. W 2008 roku TGE uruchomiła Rynek Terminowy Towarowy energii elektrycznej, który jest obecnie największym z rynków energii elektrycznej pod względem wolumenów obrotu.

TGE przez lata zabiegała o wprowadzenie obligatoryjnego handlu częścią energii elektrycznej na giełdzie. Obligo miało poprawić płynność handlu i sytuację finansową giełdy. Od sierpnia 2010 r. producenci mieli sprzedawać przynajmniej 15 proc. wytwarzanego prądu na rynku publicznym. Od stycznia 2018 roku obligo zostało zwiększone z 15 do 30 proc., a w końcu 2018 r. podniesiono je do 100 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 04.09.2020r. 18:21
To o ile podrożeje energia i od kiedy?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 05-09-2020r. 18:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekonomista 04.09.2020r. 21:44
Prorynkowe posunięcie. Przecież innymi towarami nie ma obowiązku handlować tylko w jednym miejscu. To było... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-09-2020r. 15:33 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 05.09.2020r. 12:14
Bzdura bo tylko obligo giełdowe na energię obniża jej ceny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bardzozgryźliwy 07.09.2020r. 07:53
Czy po zniesieniu obliga mniej energii wpłynie do kraju? Jeśli odpowiedź brzmi TAK - prosiłbym o wyjaśnienie w jaki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sceptyk 07.09.2020r. 08:14
"Obligo miało poprawić płynność handlu i sytuację finansową giełdy." Czyli przerzucić część strumienia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE