ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





KOMENTARZE

Wzrost importu ropy naftowej do Chin w sierpniu
07.09.2020r. 09:09

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach przeważa strona podażowa. Po pierwszym, środowym impulsie spadkowym, późniejsze sesje na rynku ropy przyniosły pogłębienie zniżek. Notowania ropy WTI obecnie znajdują się już w okolicach 39 USD za baryłkę, czyli na poziomach ostatnio widzianych pod koniec lipca, z kolei ceny ropy Brent oscylują w rejonie 42 USD za baryłkę, a więc również na najniższym poziomie od lipca.

Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Podano w nich m.in., że w sierpniu import ropy naftowej do Państwa Środka znalazł się na poziomie 47,48 mln ton, czyli średnio 11,18 mln baryłek dziennie. To o 13 proc. więcej niż w sierpniu poprzedniego roku, kiedy to import ropy do Chin wyniósł 10,11 mln baryłek dziennie. Liczba ta nie jest już jednak imponująca w porównaniu do wcześniejszych miesięcy bieżącego roku. Dla porównania, w czerwcu import ropy naftowej do Chin wyniósł średnio 12,94 mln baryłek dziennie.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Chiny w bieżącym roku wykorzystywały spadek cen ropy naftowej na skutek pandemii i importowały ogromne ilości tego surowca z przeznaczeniem m.in. na budowę własnych rezerw ropy. Sierpniowy, spory import "czarnego złota" do Chin także wynikał z dużych zamówień złożonych jeszcze w poprzednich miesiącach. Wiele tankowców dotarło do chińskiego wybrzeża z opóźnieniem w wyniku wcześniejszego przepełnienia portów.

Sierpniowe dane pokazują stopniowy spadek importu ropy naftowej do Chin - i ta tendencja prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych miesiącach, bowiem ceny ropy naftowej nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze kilka miesięcy temu. To zaś oznacza większą presję podażową na wykresie cen tego surowca, bowiem zmniejszy się ważny dotychczasowy składnik popytu.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE